Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

7 Adımda Çim Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

cim gübreleme

7 Adımda Çim Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

1. Toprak İşleme

Bahçenizde bitkisel olmayan atıklar (taş, inşaat atıkları vs.) temizlendikten sonra toprağın havalanması, yabani otlara ait bitki organlarının (kök, gövde ve yaprak) ortaya çıkarılması, Çim tohumunun iyi bir kök gelişimi göstermesi ve suyun toprakta tutulabilmesi için toprak işlenmelidir. Bahçenin büyüklüğüne göre bel, çapa makinesi vb. araçlar ile 20-30 cm derinlikte yapılır. Zayıf kumlu topraklara 5 cm kalınlığında organik madde (hayvan gübresi veya kompost) ilave edilir ve 15-20 cm’lik üst tabakaya karıştırılır. Böylece toprağın su tutma kapasitesi arttırılır. Toprak killi yapıda ise 5 cm kalınlığında % 70 kum ve % 30 organik madde içeren karışım ilave edilir ve 15-20 cm’lik üst tabakaya karıştırılır. Böylece toprağın fazla sertleşmesi önlenmiş olur. 

organik-tarim-nasil-yapilir

2. Kaba ve İnce Tesviye

Bahçenizde düz ve sağlıklı bir yüzey elde edebilmeniz için tırmık ve kürek yardımı ile kazı dolgu çalışmaları yapılmalıdır. Kaba tesviye aşamasında, tümsekler tıraşlanarak çukur alanlara doldurulur. Daha sonra toprağın yeterince düzleştirilmesi ve uygun eğimin verilebilmesi için ince tesviye yapılır drenajın sağlanabilmesi içi %1’lik eğim verilir.

3. Silindirleme

Tohum yatağını düzgünleştirmek amacıyla 1 m genişliğinde 60 kg ağırlığında olan bir silindirle silindir çekilir. Ekilecek tohumun toprağa karışması için silindirleme sonrası tırmıkla 2-3 mm derinlikte toprak yüzeyi çizilebilir.

4. Tohum Ekimi

Çim tohumları karışımlarının ekimi için yılın en uygun zamanları ilkbahar ve geç yaz aylarıdır. Ekim yapılırken toprağın nemli olması oldukça önemlidir. Ekim süresince havanın rüzgarsız ve açık olması tercih edilmelidir. Temmuz ve ağustos aylarında ekim yapılacaksa toprağın sürekli ıslak kalmasına dikkat edilmelidir.

Ekimde kullanılacak tohum miktarı metrekareye ortalama el ile 50g, makine ile 40g olmalıdır. Az miktarda tohum kullanılması, çim dokusunun daha geç oluşmasına, fazla tohum kullanılması durumunda ise cılız ve sağlıksız çim dokusu oluşmasına sebep olur.

cim tohumu ekimşi

5. Kapak Serme

Tohum atıldıktan sonra üzerine 5-10 mm kapak malzemesi örtülür ve silindirleme yapılır. Kapak malzemesi olarak torf veya organik toprak kullanılabilir. Kapak malzemesi olarak ahır gübresinin kullanılması gerekmektedir. Yanmamış ve elenmemiş gübreyle gelen yabani ot tohumları ve zararlılar alanın estetik yapısını bozabilmektedir.

6. Sulama

Çim tohumu ekimi yapılan alanlarda da sulama yapılması oldukça önemlidir. Tohumların, patlayabilmesi ve topraktan yeterli miktarda besin maddelerini alabilmesi için ortalama bir ay boyunca, bahçeniz sürekli nemli olacak biçimde su verilmelidir. Sulama işlemi uzun süre kesintiye uğrar ise çim dokusunda kurumalara kadar gidecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca sulamalar gün ışığı olmayan saatlerde yapılmamalıdır.

7. Biçim

Boyu yaklaşık 10 cm’ye ulaşan çimler, ağzı keskin bıçaklı makine ile biçilmelidir. İlk biçim ortalama 5 cm yükseklikte olmalıdır. Sonraki biçimler 3 cm yüksekliği geçmemelidir. İlk biçimden iki gün önce çim yüzeyinin düzleştirilmesi ve kardeşlenmenin arttırılması için silindirleme işlemi yapılmalıdır.

7 Adımda Çim Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön