Armut İçin Akıllı Sulama Çözümleri

armut

Armut İçin Akıllı Sulama Çözümleri

Armut, bugün Dünya üzerinde elma kültürünün yapıldığı hemen hemen her yerde yetiştirilmektedir. Ancak armut kültür elmalarına göre soğuğa karşı daha az dayanıklı olduğu için yetişme alanı kuzey yarım kürede ancak 55. enlem derecesine kadar ulaşır. Böylece elmanın kuzey yarım küredeki üst yetişme sınırının altında kalır. Buna karşılık sıcağa ve kurağa elmadan daha toleranslı olduğundan elmanın yetişmediği sıcak bölgelerde de yetişebilmektedir.

Türkiye’nin bütün bölge ve illerinde armut yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak bazı bölge ve iller diğerlerine göre daha fazla önem kazanmıştır. Türkiye Dünya armut üretiminde ilk on sıra içerisinde yer almaktadır.

Armut Yetiştiriciliğinde Bitkinin İhtiyaç Duyduğu Suyu Akıllı Sulama Sistemleri İle Programlayın

Armut ağaçlarının en önemli ihtiyaçlarından biri sulamadır. Susuz kalan ağaçların meyve büyümesi yavaşlar, ürün verimi azalır. Kapama bir bahçede armut yetiştiriciliği söz konusu ise güzlük veya kışlık çeşitlerde, mayıs ayından eylül ayına kadar sulama yapılmalıdır.  Kışlık çeşitlerin güzlük çeşitlere göre daha az sulanması gerekir. Aksi takdirde depolanma ömrü azalır. 

Sulama, kullanılan anaçlara göre de değişir. Ayva anacı kullanılan bahçede sulama, diğer anaçların kullanıldığı bahçelere göre daha fazla yapılmalıdır. Anaca göre sulamada; ayvadan sonra armut, ahlat ve alıç gittikçe azalan oranda sulanmalıdır. Meyve ağaçlarında sürgün faaliyeti devam ediyorsa sulama da devam etmelidir.

Bahçenin su isteğini anlamak için toprak nem sensörleri kullanılabilir. Armut ağacının sulanmaması, meyve içindeki taş hücrelerinin artmasına neden olmaktadır. Ayva anacı kullanılan bitkilerde yirmi günde bir, armut çöğürü kullanılanlarda ise otuz günde bir sulama yapılmalıdır. Sıcak ve kurak geçen mevsimlerde sulama sayısı artırılır.

armut

Armut Ağacında Akıllı Sulama Sistemlerinin Avantajları

Armut ağacının sulama ihtiyaçlarını belirlerken belirlenecek en önemli şey ağacın yaşıdır.Ağacınız yeni ekilirse veya birkaç yaşından küçükse, kökleri muhtemelen ilk kabında oluşturduğu kök topunun ötesinde çok iyi kurulmamıştır. Bu, ağacın gövdeye yakın ve sık sık, yağış yoksa haftada iki, hatta üç kez sulanması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca . Armut ağacının sulanmaması, meyve içindeki taş hücrelerinin artmasına neden olacağından doğru oranda az az su vermek armut için oldukça önemlidir. 

Akıllı sulama sayesinde uzaktan kontrol edilebilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz.

kablosuz akıllı sulama vanası

Armut Ağacında Damla Sulama

Bu yöntemde, sulama suyu ağacı strese sokmadan, sık aralıklarla ve az miktarda uygulanır. Damla sulama yönteminin kullanılması ile su kullanım randımanı, diğer yöntemlere göre önemli oranda artmıştır. Armut ağaçının sulama suyu ihtiyacı, su tüketimi, vejetatif gelişimi, verimi ve meyve kalitesi birlikte değerlendirildiğinde, damla sulama yönteminin diğer yöntemlere göre daha üstün olduğu belirlenmiştir. Damla sulama yönteminde; verim ve meyve kalitesi artar, su ve gübre etkinliği yükselir, su stresinden kaynaklanan bitki zararlanmaları azalır.

Armut İçin Akıllı Sulama Çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön