Mısır Yetiştiriciliğinde En İyi Alternatif; Akıllı Sulama Sistemleri

mısır

Mısır Yetiştiriciliğinde En İyi Alternatif; Akıllı Sulama Sistemleri

Dünyada en çok yetiştirilen üçüncü ekin olma özelliğini taşıyan mısır, buğday ve çeltikten sonra çiftçiler tarafından en çok yetiştirilen tarım ürünü oluyor. Mısır üretimi özellikle ülkemizde sulanır alanların artmasına bağlı olarak son yıllarda önemli artışlar göstermiştir. Ayrıca sulama bilincinin gelişmesiyle sulama alanları süratle genişlemiş olup buna bağlı olarak su talebi de çok artmış, ancak su kaynakları da sınırlanmıştır. Bundan dolayı suyun ekonomik bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Suyu bilinçli ve ekonomik kullanılması için akıllı sulama sistemlerinin kullanılması kaçınılmaz oluyor.

Akıllı Sulama Sistemleri İle Gelişme Dönemlerine Göre Su İsteği Ve Sulama Programı

Mısır bitkisinin yıllık toplam ihtiyaç duyduğu su miktarı 725 mm’dir. Bitki boyu 40-45 cm olunca birinci su, tepe püskülünde ikinci su, koçan oluşumu döneminde üçüncü su ve süt oluşumunda da dördüncü su ve her sulamada verilecek su 100 mm’dir. 

Mısır bitkisinde sulama için kritik periyot çiçeklenme dönemidir. Tepe püskülü ve tozlanma döneminde meydana gelecek su açığı, koçanda tane sayısının azalmasına yol açarak büyük ölçüde veri azalışına neden olur.

Mısırda Damla Sulama

Mısır veriminizin potansiyeline ulaşması için, özellikle yoğun ihtiyaç sırasında ona doğru miktarda su ve gübre sağlamalısınız. Mısır bitkinizde ki su stresi,  kalıcı verim kaybına neden olabilir.

Damla sulama, diğer sulama sistemlerine göre veriminizi artırmada benzersiz avantajlar sağlarken, uzun vadede kullanımı önemli ölçüde daha ucuzdur. Daha kolay bakım ile genel uzun vadeli işletme maliyetlerinizi azaltarak, daha düşük basınçlı damla sulama sistemi aracılığıyla su ve besin maddelerinin verimli bir şekilde dağıtılması sayesinde, enerji, su ve gübre maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlar.

mısır damla sulama

Mısır Bitkisinde Neden Akıllı Sulama Sistemleri Kullanmalıyım ?

Diğer sulama yöntemleri suyu oldukça verimsiz ve nispeten düzensiz dağıtan sistemlerdir.Bu durum toprak çeşidi farklılaştıkça daha net şekilde ortaya çıkar, kalite ve yüksek verime ulaşmanızı zorlaştırır. Akıllı sulama sistemleri, su ve besin maddelerini, bitkinin gelişim evresine göre,  her bir bitkinin kök bölgesine belirli miktarlarda direkt ulaştırarak daha fazla kontrol edebilmenizi sağlar. Çoğu arazi için uygun olup her tür topografya, arazi boyutu ve toprak türüne göre uygulanabilir. Böylelikle, toprak nemi ve bitki besin maddesi seviyesini optimum koşullarda tutabilirsiniz.

Ayrıca sulama sisteminize uzaktan kontrol edilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz. 

Mısır Yetiştiriciliğinde En İyi Alternatif; Akıllı Sulama Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön