Muz Yetiştiriciliğinde Akıllı Sulama Sistemleri

muz

Muz Yetiştiriciliğinde Akıllı Sulama Sistemleri

Muz, esas olarak bir tropik iklim bitkisi olmasına karşın, bazı mikro-klimalarda subtropik iklim koşullarında da yetiştirilebilmektedir. Türkiye, dünya muz üretiminde  500 bin ton civarında üretimle ile 30. sırada yer alıyor. Ülkemizde muz yetiştiriciliği, Akdeniz Bölgesinde, Mersin-Antalya kıyı şeridinde, Toros Dağları tarafından korunmuş, mikro-klima olanaklarının daha uygun bulunduğu Anamur, Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa’da yaygın olarak yapılmaktadır. Alanya ve Gazipaşa’da açıkta, Anamur ve Bozyazı’da ise örtüaltında yetiştiricilik yapılmaktadır.

muz sera

Serada (Örtü Altı) Muz Yetiştirme

Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenlerinin kontrol edildiği örtüaltı tarımına sera denilmektedir. Bitki büyüme ve gelişmesi için gerekli iklim etmenleri ve fonksiyonları; sıcaklık, ışık, bağıl nem, hava bileşimi gibi etmenleri seralarda kontrol altında tutulduğu için muz yetiştiriciliğinde en çok kullanılan yetiştirme şeklidir.

Muzun Su İhtiyacı

Bitkinin su ihtiyacının karşılanabilmesi için yıllık 2500 mm yağış olmalı ve yağış düzenli bir şekilde aylara dağılmalıdır. Ayda en az 100 mm yağış olmalıdır. Yağışın yetersiz olduğu durumlarda bu değerlere eş olacak şekilde sulama gereklidir. Sulama damlama sulama şeklinde yapılmalıdır.

Muzda Akıllı Sulamanın Avantajları

  • Muz hem açık alanda hem de örtü altında yetiştirilebilen bir bitkidir. Hassas ve yüzeysel kök yapısına sahip olmasından dolayı gübreleme, sulama ve bakımı oldukça önemlidir. Muz bitkisi yüksek nem oranına ihtiyaç duyar. Yetiştiricilikte nem %60 oranının altına düşmemelidir. Sera yetiştiriciliğinde nem oranı sera içerisinde yapay olarak elde edilmektedir. Nem oranını ölçmek ve ayarlamak amacıyla özellikle sera içerisine nem sensörleri yerleştirilmelidir.
  • Bir çok meyve ağacına göre daha yüzeysel bir kök sistemine sahip olduğu için topraktaki su miktarı tarla kapasitesine düştüğü zamanlarda, topraktan su alma yeteneği azalır. Topraktaki su eksikliğine çok çabuk fizyolojik tepki gösterir. Aşırı sulama muz köklerine zarar verir. Toprağı çoraklaştırır ve bazı yerlerde toprağın taşınmasına neden olur. Bütün bu nedenlerden dolayı muz bahçeleri azar azar, fakat sık sık sulanarak, su sıkıntısı çekmeleri önlenmelidir. Mümkün olduğunca haftada 3-4 sulama yapılmalıdır.
  • Akıllı sulama sayesinde uzaktan kontrol edilebilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz.
muz

Muz Yetiştiriciliğinde Damla Sulama

Özellikle sulama suyunun yetersiz olduğu bölgelerde verimde ve meyve kalitesi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle damla sulama yöntemi kullanılmalıdır.

Sulama ve gübrelemenin birlikte yapılabildiği (fertigasyon) bu sulama sistemi, muz yetiştiriciliğinde verimi ve kaliteyi artıran en önemli sistemlerden biridir. Bu sulama sisteminde sulama, yetiştirilen alanın her tarafına eşit bir şekilde uygulanır. Sulama ve gübreleme tek noktadan kontrol edilebilir. Böylece işçilik masrafları düşer. Etkili kök bölgesi daima ıslak tutulabilir ve gerekli su miktarı ayarlanabilir.

Muz Yetiştiriciliğinde Akıllı Sulama Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön