Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Buğday Hastalıkları

buğday-hastalıkları

Buğday Hastalıkları

Buğday Hastalıklarını bilmek ve mücadelesini yapmak çok önemlidir.Çünkü Buğday, insan beslenmesinde kullanılan kültür bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır. Aynı zamanda başta unlu mamuller olmak üzere birçok gıda ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Aşağıda size en önemli Buğday hastalıklarından bahsettik.

Buğday Küllemesi

Semptomlar

Gri-kahverengiye dönüşen yaprakların üst yüzeyinde pamuksu, beyaz-gri büyüme parçaları görülür.  Mantar büyümesinin karşısındaki yapraklarda klorotik yamalar gelişir. Mantar, gövdelerde genellikle küf üzerinde siyah noktalar olarak görünür hale gelir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalığın ortaya çıkması, ağır nitrojen gübrelemesini destekler. Gelişmek için, nispeten soğuk ve nemli çevre koşullarını tercih etmektedir.

Mücadele Yöntemi

Dayanıklı buğday çeşitlerinin ekimi, bitkileri küllemeye karşı korumanın en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda uygun yaprak fungisitlerinin uygulanması ve kışı geçiren mantar düzeyini azaltmak için hasattan sonra tarladan ekin artıklarının uzaklaştırılması da mücadele yöntemlerindendir. 

Buğday Sarı Leke Hastalığı

Buğday-sarı-leke-hastalığı

Semptomlar

Bu hastalık yaprakları etkilediği gibi başak ve taneleri de etkilemektedir. Tüm belirti durumlarında ilk olarak kahverengi benekler oluşur. Nekrozda kahverengi beneklerin büyüdüğü ve genişlediği gözlenir., Mercek ya da elmas dilimi şeklinde lezyonlar oluşur. Bu lezyonların çevresi sarı haleler ile sınırlandırılır. Klorozda ise yaprak ayasındaki lezyonları hızla çevreleyen ve gelişen sarı alanlar oluşur.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık sisli, yağmurlu ve 10°C’ nin üstündeki havalarda çok hızlı gelişir. Büyüme sezonu boyunca görülen sık yağışlar bitki gelişimini teşvik ettiği gibi hastalığı da teşvik eder. Nemli olan her dönemde yeni spor salınımı  gerçekleşir ve lezyonlar  genişler.

Mücadele Yöntemi

Hasattan sonra ekinleri konukçu olmayanlarla değiştirerek ve ekin artıklarını toprağa sürerek hastalık önemli ölçüde azaltılabilir. Dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir. 

Buğdayda Başak Yanıklığı

Buğday-başak-yanıklığı

Simptomlar

Hastalık buğdayın bir veya birden fazla başakçığının beyazlaşması veya vaktinden önce olgunlaşması ile tanınabilir. Şiddetli enfekte olmuş başaklardaki taneler grimsi-beyaz, pembemsi veya kırmızımsı renk alır. Çoğunlukla kötü bir şekilde büzülmüş ve bükülmüştür ve tohum kabuğu dikkati çekecek şekilde sertleşmiş, pul pul olmuştur. 

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Mantar mevsimler arasında konukçu bitki kalıntıları üzerinde hayatta kalır. Konukçı kalıntıları üzerinde birkaç yıl hayatta kalabilir; sıcak, nemli koşullar mevcut olduğunda hastalığın yayılmasını teşvik eder.

Mücadele Yöntemi

Bu hastalığın mücadelesi etmenin hem konukçu hemde toprak kökenli olmasından dolayı zordur. Mutlaka dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir. İyi bir toprak işlemesi uygulanmalıdır. Ekimden önce topraktaki bitki artıkları ortadan kaldırılmalıdır. Aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır. Hastalığın yoğun görüldüğü alanlarda 2-3 yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.

Buğdayda Pas Hastalıkları

buğday-pas-hastalıkları

Semptomlar

Yapraklarda veya gövdelerde klorotik benekler veya kahverengi nekrotik noktalar en tipik belirtilerindendir.  Yapraklarda sarı çizgiler veya yamalar görülür. Yeşillik üzerinde kahverengi nekrotik çizgiler ve lezyonlarda kabarık turuncu püstüller mevcut olabilir. 

Etmen

Fungus

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalığın ortaya çıkışı serin ve ıslak koşulları destekler.

Mücadele Yöntemi

Pasla mücadelede en etkili yöntem dayanıklı buğday çeşitleri ekmektir. aynı zamanda uygun koruyucu fungisitlerin uygulamaları da yapılmalıdır. Erken olgunlaşan buğday çeşitlerinin yetiştirilmelidir.

Buğdayda Yaprak Çizgi Hastalığı

Buğdayda-Yaprak-Çizgi-Hastalığı

Semptomlar

Hastalık belirtileri tipik olarak yaprak ve kavuzlarda kahverengi siyah çizgi veya lekeler halinde kendini belli eder.  Nemli havalarda hastalıklı dokular üzerinde bol miktarda bakteriyel akıntı, damlacıklar şeklinde görülür. 

Etmen

Bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık, enfekteli tohum ve sıçrayan su yoluyla yayılmaktadır.

Mücadele Yöntemi

Hastalığa dayanıklı çeşitlerin kullanımı hastalığı azaltabilir. Sulama yönteminin doğru seçimi bu hastalık için çok önemlidir. Üstten sulama yöntemleri kullanılmamalıdır.

Çavdar Mahmuzu

çavdar-mahmuzu

Semptomlar

Başta hasta başaklarda çiçeklerden krem- altın sarısı renkte yapışkan damlacıklar sızar. Önceleri pek fark edilmeyen bu sızıntı beyazımsı renkli bu misellerin yerini çok geçmeden sert, boynuz veya mahmuz görünümünde morumsu-siyah renkli kitleler alır.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

kışı toprakta veya tohumlarla karışık olarak geçirir.

Mücadele Yöntemi

Mutlaka temiz tohum kullanılmalıdır. Yazın derin sürüm yapılmalıdır. Tarla kenarlarında yabancı ot temizliği yapılmalıdır. 

 

Buğday Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön