Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Ceviz Hastalıkları

Ceviz Hastalıkları

Ceviz hastalıkları ve zararlıları ceviz bakımında profesyonel olup olmamanızla ilgili değildir. Bitkilerinde yaşayan canlılar olduğunu unutmayıp bu tür sorunlara sabırlı ve sakince müdahale etmeliyiz. Aşağıdaki yazımızda sık görülen ceviz hastalıklarından hastalıklarını konu alacağız.

Cevizde Antraknoz

cevizde-antraknoz

Semptomlar

Yapraklarda, yaprak saplarında, sürgünlerde ve kabuklarda merkeze doğru solan ve klorotik bir hale ile çevrelenebilen kahverengi ile siyah lezyonlar  görülür. Noktalar, genellikle yaprak kenarlarına yakın konumlanmış büyük nekrotik yamalar oluşturmak üzere birleşebilir. Sürgünler, yaprak sapları ve yaprak orta damarlarındaki lezyonlar uzar ve çöker.

Etmen

Fungal 

Hastalığın Gelişme Koşulları

Yağışlı geçen yaz mevsimlerinde gece ve gündüz arası sıcaklık farkı fazla olduğu zamanlarda, sabah saatlerinde düşen çiğ, hastalığın hızla yayılmasına neden olur.

Mücadele Yöntemi

Hastalık kaynağı olan yere dökülmüş yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya derine gömülmelidir. Ayrıca üzerinde hastalığın lekesi ve derince yaraları bulunan önceki yıllara ait dallar budanıp uzaklaştırılmalıdır.

Cevizde Armillaria Kök Çürüklüğü

Cevizde-Armillaria-Kök-Çürüklüğü

Semptomlar

Erken dökülen küçük, renksiz yapraklar; dalların ölümü; bitkinin ölümü; bal renkli mantar kümeleri bitkinin tabanında filizlenebilir.

Etmen

Fungal

Hastalığın Gelişme Koşulları

Mantar topraktaki ölü köklerde hayatta kalır.

Mücadele Yöntemi

Hastalıklı veya ölü bitkiler kökünden sökülmeli ve tarladan uzaklaştırılmalıdır. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem dirençli anaç ekimidir. .Ağaçlar derin dikilmemeli, aşırı sulanmamalı ve köklerin yaralanmamasına dikkat edilmelidir.

Cevizde Kök Kanseri

cevizde-kök-kanseri

Semptomlar

Toprak hattının altında kök ve kök tacında çeşitli büyüklüklerde urlar oluşur ve bazen gövdede büyüyebilir; safralar başlangıçta daha büyük ve koyulaşan açık renkli çıkıntılardır. Urlar yumuşak ve süngerimsi veya sert olabilir; solma şiddetliyse ve gövdeyi kuşatırsa, o zaman daralmış damar dokusu nedeniyle genç ağaçlar zayıflar, ağaçlar bodur olabilir ve nadiren ölebilir.

Etmen

Bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Bakteri, konukçu bitkilere yaralar yoluyla girer ve bitki hücrelerinin çoğalmasına ve hücrelerin farklılaşmasına neden olarak ur oluşumuna yol açar.

Mücadele Yöntemi

Fidanlık kurarken önce fidanlık toprağının bu bakteriye bulaşık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bahçelerde görülen bulaşık bitkiler sökülerek imha edilmelidir. bitkilerin yaralanmasından kaçınılmalıdır.

Ceviz Yanıklığı

ceviz-yanıklığı

Semptomlar

Olgunlaşmamış meyvelerde koyulaşan ve hızla büyüyen küçük, suda ıslanmış lekeler oluşur.  Kabuk sertleşmeden önce enfeksiyon meydana gelirse, çekirdekler büzüşür; daha sonra meydana gelen enfeksiyonlar, çekirdek renginin bozulmasına neden olabilir, ancak mantar genellikle çekirdeği istila etmez.  lezyonlar gövdeyi çevreleyerek sürgünü öldürebilir; ağaç kabuğu üzerinde lezyonlar oluşabilir ve ayrıca öze doğru uzanarak kanser oluşumuna neden olabilir; yapraklar üzerindeki lezyonlar yeşil-sarı bir çevre ile kahverengidir; yaprak lezyonları büyük nekrotik alanlar oluşturmak üzere birleşebilir.

Etmen

Bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Bakteriler kışı uyku halindeki tomurcuklarda geçirir; ertesi yıl tomurcuk kırılmasının ardından, bakteriler çevredeki yapraklara ve genç meyvelere bulaşır; ceviz yanıklığının ortaya çıkması yağışlı hava dönemleri tarafından tercih edilir.     

Mücadele Yöntemi

Ceviz yanıklığını kontrol etmenin birincil yöntemi, i bakır içeren bakterisitlerin uygulanmasıdır; yağışlı hava dönemlerinde yeni büyümeyi korumak için bakterisitler haftalık olarak uygulanmalıdır.

Ceviz Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön