Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Her Gıda Soğuk Hava Deposunda Saklanabilir mi ?

soğuk-hava-deposu

Her Gıda Soğuk Hava Deposunda Saklanabilir mi ?

Besin maddelerinin içeriğinin birbirinden farklı olması sebebiyle her besin maddesi soğuk hava deposunda saklamaya uygun demek doğru olmaz. Yani soğuk hava depoları muhafaza edilecek besin maddesine göre ayarlanmalıdır. Size ülkemizde ki bazı meyve türlerinin depolama koşullarından bahsedeceğiz.

Soğuk Hava Depolarında Elma

Elma, Soğuk hava depolarında en çok saklanan meyveler arasındadır. Elmaların uzun süre düşük sıcaklıkta kalması için hasattan sonra hızlı bir şekilde soğutulması gerekir. Ancak ani sıcaklık değişimlerine duyarlı çeşitlerden ötürü yavaş yavaş depolama sıcaklığına getirilmelidir. Elmalar için optimum sıcaklık 2°C ile 4°C olmalıdır. Uygun bağıl nem ise %85-90 arasındadır. Bu koşullar altında ortalama saklama süresi 3-6 aydır.

Soğuk Hava Depolarında Üzüm

Elmadan sonra en çok saklanan ikinci meyve üzümdür.  Hasat edilen üzümler muhafaza edilmek üzere kısa süre içinde ön soğutmaya tabi tutulmalıdır. Depo ısısı -1°C-0°C en uygun ısıdır. Bağıl nem oranı da %90-95 olmalıdır. Nem oranının yüksek olmasının sebebi su kaybı fazla olmasıdır. Bu koşullar sağlandığında üzümün depolama süresi 3-6 aydır.

Soğuk Hava Depolarında Armut

Armutun bilinmesi gereken en önemli özelliği ağaçta olgunlaşma süresi fazla tutulduğunda depolama ömrü kısalır. Bu yüzden hasatı geciktirilmemelidir. Armutların verimli bir şekilde depolanabilmesi için ön soğutma yapılmalıdır.Uygun sıcaklık -1°C ile -2°C arasında olmalı ve %90-93 nemde depolanmalıdır. Bu koşullar sağlandığında 1-6 ay muhafaza edilebilir.

Soğuk Hava Depolarında Portakal

Portakal çeşidini göz önünde bulundurarak 4°C -10°C ısı ve %75-90 nem saklanması için gereken koşullardır. 1-4 ay süresince muhafaza edilebilir.

Soğuk Hava Depolarında Şeftali

Vaktinden önce toplanmış şeftalilerde kepeklenme görülmektedir. İyi renk almamış olan şeftaliler soğuk hava deposunda 1,5 gün gün süre ile 21-24 °C ‘de renklenir.  Daha sonrasında -0,5°C ile 0,5°C arasında %90 nemde 2-4 hafta depolanabilir.

Soğuk Hava Depolarında Limon

Limonda bilinmesi gereken özellik Ağaç olumu sırasında hasat edilirse depolama süresi uzamaktadır. Yeşil limonlar 10°C ile 14°C sıcaklık ve % 85-90 nem içeren ortamlarda 1-5 ay, sarı olanlar ise  00 ile 5°C ‘de 2-4 hafta muhafaza edilebilmektedir.

Soğuk Hava Depolarında Çilek

Çileğin yapısından ötürü muhafazası ve taşıması oldukça sınırlıdır.  Ancak uygun koşullar sağlandığında 0°C ‘de 7 gün depolanabilir. Aynı zamandada çilekte optimal muhafaza derecesi 0°C ile 2°C’dir.

Soğuk Hava Depolarında Kayısı

Kayısı, soğuk muhafaza için yeterli derecede sertken toplanmalıdır. Kayısı, -2°C ‘de donma noktasına ulaştığı için  0°C – 4°C arasında %75-85 nem ortamında 2-8 hafta depolanabilir. 

Soğuk Hava Depolarında Kavun-Karpuz

Karpuz uygun koşullar sağlandığında 4°C‘de depolanmaktadır. Kavun ise düşük sıcaklığa daha hassas olduğu için 5–10°C’de depolanabilmektedir.

Soğuk Hava Depolarında Muz

Sarartılmış muzlar için en uygun depolama ısısı 13 – 16°C ve bağıl nemi ise %85-90 olmalıdır. Yeşil olanlar için sıcaklık 11 – 14°C ve bağıl nem %90-95 olmalıdır. 

 

Her Gıda Soğuk Hava Deposunda Saklanabilir mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön