Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Neden Ceviz Üretiminde Akıllı Sulama ?

Neden Ceviz Üretiminde Akıllı Sulama ?

Ülkemizin topraklarında bin yıllardır yetiştirilen ceviz, günümüzde geniş alanlarda üretiliyor. Türkiye, bugün dünyanın en büyük 4. ceviz üreticisi konumunda bulunuyor. Ceviz üretiminde en önemli kıstas verimliliği mümkün olduğunca yüksek tutmak. Bunun için de sulama büyük önem taşıyor. Özellikle modern ceviz bahçelerinde akıllı sulama konusu olmazsa olmazlardan birini oluşturuyor.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Bitkinin İhtiyaç Duyduğu Suyu Akıllı Sulama Sistemleri İle Programlayın

Ceviz ağacının yıllık su ihtiyacı ağaç başına 1100-1400 mm seviyesindedir. Her sulama yapılırken 15-20 litreye yakın ağaç başına su önerilir. Bu su ihtiyacı tam verime yatmış yani gelişmiş bir ağaç için geçerlidir. Haftalık su ihtiyacı ise tam verime yatmış yetişkin bir ceviz ağacının maksimum şartlarda su ihtiyacı 500-600 litre seviyelerindedir. Yeni dikilen fidanlarda ise her sulamada su ihtiyacı 40-50 litre ile başlamaktadır.

Cevizin Suya En Hassas Olduğu Dönem

Cevizin su ihtiyacının karşılanmasında özellikle meyvelerin gelişme, büyüme ve iç doldurma dönemi olan ilkbahar ayları oldukça kritik dönemlerdir.. Bu dönem yaşanacak olası bir susuzluk hali önce meyvenin gelişimini durduruyor, ardından iç doldurmasını engelleyerek kalite ve verimde düşüklüğe yol açıyor. Ayrıca topraktaki nem oranı da bu açıdan oldukça önemli. Eğer meyvenin gelişim döneminde toprakta yeterli nem yoksa, meyvede iç büzüşmesi, kararması ve meyve içinde lekelenmeler meydana gelebiliyor.

Cevizin bu kritik döneminde sulama hassasiyetinden dolayı oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmek için akıllı sulama sistemlerine geçiş yapılması gerekmektedir. 

Cevizde Damla Sulama

Tam verime yatmış yani gelişmiş bir ağacın su ihtiyacı 1100-1400 mm seviyesindedir. Sulama şekli karık sulama, yağmurlama sulama ve damla sulama olarak değişebilirken; ceviz verimi için en iyi çözümü damla sulama sistemi sunuyor.

Bitkinin ihtiyaç duyduğu suyun doğrudan kök bölgesine verilmesini sağlayan damla sulama sistemi, doğru zamanda ve gereken miktarda sulama yapılmasına olanak tanıyor. En büyük artıların biri, en az kayıpla uniform sulamaya imkan vermesi. Bir diğeri ise sulamanın yanında cevizde gübrelemeye de fırsat sunması.

Ceviz Damla Sulama
Neden Ceviz Üretiminde Akıllı Sulama ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön