Peyzaj Nedir

Peyzaj Nedir?

Peyzaj nedir sorusuna verilecek cevap binanın dışında kalan,parklar, bahçeler, yollar, duvarlar, havuzlar, setler, tesislerin sanatsal şekilde düzenlenmesidir. Çoğunlukla yeşil alan ve çiçeklerden oluşan mimari yapılardır. Peyzaj uygulamalar genelde peyzaj mimarları tarafından kontrollü şekilde gerçekleştirilmesi gereken mimari yapılardır.

Avrupa Peyzaj Sözleşmesine göre tanımı ise; peyzaj, insanlar tarafından algılandığı şekliyle, karakteri tabii veya insanî unsurların eyleminin ve etkileşiminin sonucu olan bir alan anlamına gelir. Peyzaj önemlidir ama manzara gibi değil, çünkü tarih ile günümüz, kültür ile tabiat arasında bağlantı kurar.

Peyzaj Nedir, Dünyanın en büyük peyzaj alanı

Peyzaj Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Peyzajın birçok türü ve uygulama şekli vardır.. Kentsel peyzaj, endüstri peyzajı, turistik peyzaj, yol peyzajı, orman peyzajı gibi. Kentlerde peyzaj alanları genelde belediyeler tarafından park ve bahçeler üdürlüğü tarafından işletilir. Peyzaj alanları sürekli bakım, sulama ve temizliğe ihtiyaç duyulan yerlerdir. Sürekli bakım yapılanlar görsel bir güzellik sunarken bakımsız alanlar ise tam bir kabus yaratabilmektedir.

Sadece kentsel park ve bahçeler değil villa bahçeleri, site bahçeleri, otel hastane ve okul bahçe alanlarında birer peyzaj alanıdır. Bu alanlarda yine tasarımı çok önemlidir.Bu alanlar evinize veya iş yerine essiz bir hava katarken size de ilham kaynağı olur.

Kişisel peyzaj alanları

Peyzaj Alanları Nasıl Sulanır.

Çok farklı sulama yöntemleri mevcuttur, damla ve sprint sulama en fazla tercih edilenlerdir. Peyzaj alanlarının etkin şekilde sulanabilmesi için farklı teknolojik çözümlerde tercih edilmektedir. Bu otomatik sulama teknikleri peyzaj alanlarının sürekli yeşil ve hayat dolu kalmasını sağlar.

En çok kullanılan otomatik çözüm timer diye ifade edilin otomatik sulama cihazlarıdır.  Bu cihazlar ve hidrolik vanalar kullanılarak sulamaları otomatik şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Bu cihazlarla ayarladığınız zaman aralıklarında otomatik sulama imkanı tanır. Sizin yeşil alanları yeşil tutmak için harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Bir diğer tercih ise uzaktan kontrollü otomatik sulama sistemleridir. Bu sistemler özellikle su kaynaklarının verimli şekilde kullanılması ve çok büyük peyzaj alanlarının etkili şekilde sulanması için kullanılmaktadır. esular olarak bizde akıllı uzaktan kontrollü kablosuz sulama sistem çözümleri ile peyzaj alanlarınızın sürekli yeşil kalmasını sağlıyoruz.

Akıllı Sulama Asistanınız

Akıllı Sulama Asistanınız

Peyzaj Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön