Ultrasonik Su Sayacının Otomatik Sulamada Kullanımının Avantajları

Kablosuz Pilli Sayaç Akış Ve Tüketim Sensörü

Ultrasonik Su Sayacının Otomatik Sulamada Kullanımı

İçindekiler

Otomatik sulama sistemi insan kontrollü olmadan sulama alanın otomatik kontrol cihazları tarafından gerçekleştirilmesidir. Otomatik sulama hem daha etkili kestiniz sulama imkanı sağlar hemde sulamada çalışan ihtiyacını ortadan kaldırır. Otomatik sulamanın bir diğer faydası da yeşil alanınız ve ya bitkiniz için yeteri kadar sulama yapmanızı sağlamasıdır. Bu sayede hem tasarruf sağlar hemde yeşil alanlarınız hep yeşil kalır. Tabi ki otomatik sulamanın etkin ve verimli şekilde çalışabilmesi için uygun geri besleme sistemlerine, ultrasonik su sayacı gibi ölçüm cihazlarına ihtiyaç vardır.

GSM İle Uzaktan Otomatik Sulama Kontrol

Su Sayacı Nedir?

Su sayacı; su tesisatının girişine bağlanarak, evlerde, iş yerlerinde ve tarımsal sulamada kullanılan suyun miktarını belirleyen ve kullanılan suyun miktarını göstermeye yardımcı olan bir ölçü aletidir. İçinden geçen suyun miktarını, üzerinde bulunan bir ekranda, hacim (m³) cinsinden gösterir.

Farklı tip ve boyutlarda su sayaçları bulmak mümkündür. En sık kullanılan ve çalışma prensiplerine göre ayrılan iki tip su sayacı vardır. Bunlar mekanik su sayaçları ve ultrasonik su sayaçlarıdır. Bu iki sayaç tipi en temel farkı ölçüm teknikleridir. 

Woltman soğuk su sayacı

Mekanik Su Sayaç Nedir?

Mekanik su sayacı iç yapısı
 1. Pervane
 2. Mekanizma
 3. Su Akımı
 4. Mekanik Reduktör
 5. Görüntüleme Cihazı
 6. Su Geçirmez Bölge

7-8 Sert Yakut Akslar

Bu şemasını gördüğünüz sayaç kuru sistem çalışan sayaçtır. Çünkü 1. Pervaneyi döndüren 3. Su Akımı, 2. Mekanizma ile temas etmez bu sistemde. Yani akan su (3), (1)pervaneyi döndürür, pervane ise çeşitli dişlilerin yardımıyla mekanizmayı (2) döndürür. Mekanizma (2) ise yine dişlilerin yardımıyla görüntüleme cihazını (5), mekanik reduktör ile hareket ettirir ve gösterge rakamları döner. Pervane ile sayacın mekanik aksamı sert yakut akslar (7-8) yardımıyla sabitlenmiştir. Ve akan sudan (3) su geçirmez bölge ile (6) yani izole parçası ile ayrılmıştır.

Islak sayaçlar ise çok basit bir çalışma prensibi vardır, çünkü oradaki parçalar direk su ile temas edip tüm mekanizma hareket eder. Ama ıslak sayaçların çok kirli sularla çalıştırılması uygun değildir, çünkü sudaki pislikler sayacın bozulmasına neden olabilir. Bunun için evlerimizdeki sayaçların büyük bir çoğunluğu kuru sistem sayaçlardır.

Bunların yanı sıra soğuk-sıcak su sayaçları da mevcut. Sıcak su ile çalışan sayacın iç mekanizmaları tabii ki daha sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılır.

Ultrasonik Sayaç Nedir?

Ultrasonik soğuk su sayacı

Ultrasonik su sayaçları , su debi ölçümünü ultrasonik metot ile gerçekleştiren sayaç çeşididir. Mekanik bir parça yoktur. Tüm ölçüm ve hesaplama işlemleri elektronik ortamda geçekleşir. Hesaplama ünitesi aynı zamanda debi ölçümünü gerçekleştirir. Ses dalgaları ile çalışır ve akışı tespit etmek için herhangi bir döner veya hakaretli parçaya ihtiyaç duymaz.

Mekanik Ve Ultrasonik Su Sayacın Farkları

Ultrasonik su ayacı ve mekanik su sayacı farkları ve avantajları
Ultrasonik su ayacı ve mekanik su sayacı farkları ve avantajları

Öncelikle tarımsal sulamada mutlaka ultrasonik tip su sayaçları kullanılmalıdır. Mekanik sayaçlar içerisinde hareketli ve akışı tıkayan parçalar içerdiği için zaman ile temiz olmayan sularda tıkanmakta ve çok çabuk kullanım dışı kalmaktadır. Bu kirlenmede bazen sayaçlar tamamen kullanılmaz hale gelmektedir. Bir diğer durum ise mekanik sayaçlarda tıkanmadır yine kirli su kaynaklı bu tıkanmalar sulama hatlarına ciddi zararlar verebilmektedir.

Buna karşın ultrasonik sayaçların içinden geçen suyun akışını ses dalgaları ile ölçtüğü için herhangi bir parça içermezler bu sayede tamamen düz bir boru gibidir. Tıkanma bozulma ve kullanım dışı kalma gibi problemleri yoktur. Kalibre ve ölçüm hassasiyetlerini uzun süre korurlar. Bir diğer avantajları ise basınç düşümü yaratmadıkları için düşük basınçlı sistemlerde de rahatlıkla kullanılırlar. Ek olarak havayı da ölçmezler.

Genle olarak ultrasonik su sayaçları tarımsal sulamada kullanım olarak oldukça avantajlıdır. Ultrasonik su sayacının genel avantajları ise;

 1. Mekanik parça içermez.
 2. Kirlenme ve tıkanma problemleri yoktur.
 3. Çok uzun ömürlüdür.
 4. Basınç düşümü yok denecek kadar azdır.
 5. Kullanımı kolaydır.
 6. Dijital çıkışı ile otomasyon uyumları vardır.
 7. Kalibresini uzun süre korur.
Tarımsal alanlarda özellikle suyunuz kirli ise mutlaka ultrasonik su sayacı tercih ediniz.

Otomatik Sulama Ve Uzaktan Sulamada Su Sayacının Önemi

Damla sulama nedir nasıl çalışır?

Bilindiği üzere geçmişte olduğu gibi günümüzde sulama sistemlerinin takibi  yaygın şekilde göz ile yapılmakta. Fakat değişen çalışma koşulları ve teknikler ile birlikte artık bu sulamaların otomatik yapılması istenmekte veya uzaktan kontrollü olarak gerçekleştirilmesi talep edilmektedir. Özellikle damla sulama sistemlerinin ve yer altı damla sulama sistemlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte sulama sistemleri uzaktan kontrole ve otomatik kontrollere daha uygun hale gelmiştir.  Bu alanda da GSM’li uzaktan sulama sistemleri, timerlar(sulama zamanlayıcı) ve farklı tip otomasyon sitemleri kullanılmaktadır. 

Tüm bu otomatik kontrol sistemleri ile birlikte yapılan sulamanın kalitesi, süresi ve herhangi bir olumsuzlukta önleme sistemlerine ihtiyaç vardır. Su sayaçları da tam bu noktada devreye girerek yapılan sulamanın ölçülmesi ve sistemde yaşanan sıkıntıların tespiti için önemli bir görev üstlenmektedir. Otomatik sulama sistemine ilave edeceğiniz bir su sayacı ile birlikte araziniz sulandığından emin olabilir ve sistemde herhangi bir kaçak durumunu erken tespit edebilir veya otomatik ayarlamalar ile anında müdahale sağlayabilirsiniz.

Özellikle uzaktan kontrollü sulama sistemlerinde su sayaçlarının kullanımı size kolaylıklar sağlayacak ve sulama sisteminizin doğru çalıştığından emin olmanızı sağlayacaktır.

Genel olarak otomatik sulamada ultrasonik su sayacı kullanımın avantajları:

 • Sulamanın miktarı ölçülerek verimli ve ön görülü sulama sağlar.
 • Araziyi ihtiyacı kadar suçlamanıza yardımcı olur.
 • Uzaktan izleme sistemlerinde sulamanın yapıldığından emin olursunuz.
 • Arıza, kaça veya sızıntı gibi durumlarda sizi uyararak geri bildirimler sağlar.
 • Otomatik sulama sisteminize fonksiyonellik katar.

Uzun ve kararlı bir ölçüm için tarımsal sulama sayacı olarak mutlaka ultrasonik sayaçları tercih ediniz.

Akıllı Sulama Sistemi

3 adımda kablosuz otomatik sulama

Farklı senaryolar ve daha büyük alanların sulanması için akıllı sulama sistemlerine olan ihtiyaçlar da giderek artmış durumdadır. Özellikle tarım alanlarının daha etkin sulanması için yapay zeka destekli akıllı sulama çözümlerine ihtiyaç vardır. esular olarak bu noktada farklı ürün seçenekleri ile akıllı sulama hizmeti vermekteyiz. Akıllı sulama sistemimiz çok farklı sensör meteorolojik değerler ürün tipi gibi teknikler ile sulama yapmanızı sağlar.

Daha fazla bilgi için  aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik Sulama sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Ultrasonik Su Sayacının Otomatik Sulamada Kullanımının Avantajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön