Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Şeftali Yetiştiriciliğinde Neden Akıllı Sulama Sistemi Kullanmalıyım ?

Şeftali Yetiştiriciliğinde Neden Akıllı Sulama Sistemi Kullanmalıyım ?

Şeftali, farklı iklim koşullarına uyum gösteren, dünyada geniş alanlara yayılmış bir meyvedir. En fazla şeftali üreten ülkeler arasında Türkiye’de yer almaktadır.

Şeftali sert çekirdekli meyve türleri arasında suya en çok gereksinim duyan türdür. Sulama aralığı; hava sıcaklığına, yağış durumuna, toprağın fiziksel yapısına ve taban suyuna göre değişmektedir.

Akıllı Sulama Sistemleri İle Gelişme Dönemlerine Göre Su İsteği Ve Sulama Programı

Şeftali bahçelerinde mayıs ayından başlayarak yağışa, sıcaklığa ve su durumuna göre sulama yapılmalıdır. Hasattan 10–15 gün önce, hasat sonuna kadar sulamaya ara verilmelidir.

Ağustos – eylül aylarında sulamaya devam edilir. Aksi hâlde ağaçlar yeterli ölçüde besin depo etmeden ve çiçek tomurcukları normal gelişimini tamamlamadan kışa gireceğinden kış soğuklarından zarar görür. Meyvelerin olgunluk tarihinden 3–4 hafta evvel yapılan sulamalar, en güzel sonucu verir. 

Şeftalinin yıllık su ihtiyacı 600-700 mm’ dir.

Şeftalide Damla Sulama

Bitki kök bölgesinde devamlı ve düşük tansiyonda, nem miktarı sağlandığından bitki, suyu fazla enerji harcamadan alabilmektedir. Bu da ürün artışını sağlayan önemli bir unsurdur.

Bitki besin maddeleri sulama suyu ile birlikte verilebildiği için şeftalide gübreden en üst düzeyde yararlanabilmektedir.

Şeftalide damla sulama sisteminin kullanılması diğer sulama sistemlerine göre bitkide uniform sulamaya imkan verdiği için meyve kalitesinde artış görülmektedir.

Şeftalide Neden Akıllı Sulama Sistemleri Kullanmalıyım ?

Su  yaşamın vazgeçilmez bir  unsurdur. Su  olmadan yüksek verime sahip bir şeftali  yetiştiriciliği yapmak zordur. Bitkisel üretimin önemli unsurlarından birisi de sulamadır. Topraklarımız  bozuldukça,   toprakların su tutma kapasitesi düşmekte ve daha  çok su istemektedir.   

Bu durum da iyice  masrafları  artırmaktadır. Bu  yüzden  gereğinden  fazla  sulamak yerine, şeftalinin optimum su ihtiyacını akıllı sulama sistemleriyle sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sulama sisteminize uzaktan kontrol edilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz.

Şeftali Yetiştiriciliğinde Neden Akıllı Sulama Sistemi Kullanmalıyım ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön