Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Su Nedir?

Su Nedir

Su Nedir Ve Su Nelerden Oluşur

Su yaşam için en önemli kaynaktır. Dünya oluşumu sırasında buz halde dünyaya düşen metororlar ile geldiği düşünmektedir. Renk ve kokusu olmayan bir yapıdadır. Doğada farklı hallerde bulunmaktadır. Katı sıvı ve gaz. Katı haline buz, sıvı haline su ve gaz haline buhar denmektedir.

Suyu elementlerine ayırmak gerekirse 2 adet hidrojen ve 1 adet oksijenin birleşiminden oluşmaktadır. Molekül kütlesi 18,02 g mol ^-1 dir.

İçilebilir Su Kaynakları

Akarsular: Bir yer altı su gözünden doğan ve ya birçok su gözünün birleşmesiyle oluşan su akıntılarıdır.  Kar ve yağmur sularının oluşturduğu düzensiz akıntılarda akarsular oluşturabilmektedir. Bir çok şehir akarsu kaynakları önüne kurdukları barajların biriktirdiği su ile içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır.

Göller: Göller akarsuların, dip kaynaklarının ve ya yağmur sularının birikmesi ile oluşmuş büyük yataklardır.  Genel itibari ile içilebilir yapıdadırlar. 

Yer Altı Kaynakları: Yer altı kaynaklarına yer altındaki büyük göl yapılarına benzetebiliriz. Suyun sızıntılar şeklinde geniş yer altı yataklarında birikmesi ile oluşan kaynaklardır. Yer altına açılan kuyular yardımı ile bu kaynaklar kullanılmaktadır.

Su Kaynakları

Dünyada Su Kaynaklarının Durumu

Dünyanın üçte ikisi sularla kaplıdır; ancak, dünyadaki toplam suyun yaklaşık yüzde 97’si tuzlu sudur. Tüm canlıların yaşam kaynağı olan tatlı suyun oranı yalnızca yüzde 3’tür. Tatlı su kaynaklarının yüzde 70’e yakını buz ve buzulların içinde hapsolmuşken, diğer yüzde 30’luk kısmı yer altındadır. Nehirler, göller gibi yüzeysel tatlı su kaynakları, dünyadaki toplam suyun yaklaşık binde üçünü oluşturur. Hızla artan dünya nüfusuna paralel olarak artan su talebiyle birlikte su kaynakları; miktar, kalite ve tüm diğer sektörel kullanımlar açısından ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. 

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sine karşılık gelen 1,5 milyar insan yeterli içme suyundan yoksundur. 2,2 milyar kişiyse sağlıklı suya erişememektedir. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün öngörüsüne göre, 2025 yılından itibaren üç milyardan fazla insan su kıtlığıyla karşı karşıya kalacaktır. 

Dünyada su kıtlığının ana nedenleri olarak şunlar sıralanabilir:
1. Yenilenebilir kaynak miktarının azlığı
2. Yanlış ve aşırı su kullanımı
3. Hızlı nüfus artışı ile kişi başına düşen su miktarının azalması

Ülkeler su varlıklarına göre sınıflandırıldıklarında; yılda kişi başına düşen ortalama kullanılabilir su miktarı 1.000 m³’ten az olan ülkeler “su fakiri”,2.000 m³’ten az olanlar “su azlığı yaşayan”, 8.000-10.000m³’ten fazla olan ülkeler ise “su zengini” olarak nitelendirilmektedir. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık 1.586 m³’tür ve ülkemiz sanıldığı gibi su zengini bir ülke değildir. DSİ Genel Müdürlüğü verileri,2030 yılında su kaynaklarımızın yüzde 100 verimle kullanılacağını ön görmektedirt ürkiye İstatistik 

Kurumu’nun öngörülerine göre, 2030 yılında ülkemizin nüfusu 100 milyona ulaşacaktır. Mevcut nüfus artışı aşırı tüketim ve yanlış planlama ile birleştiğinde 2030 yılında Türkiye, kişi başına düşen 1.100 m³ kullanılabilir su miktarıyla, su fakiri olma yolunda ilerleyen ve su sıkıntısı çeken bir ülke durumuna gelecektir.

Türkiye'de İçilebilir Suyun Durumu

Türkiye’deki su kaynaklarının durum da dünya ile aynı durumdadır. Aşırı kullanım ve gereksiz tüketim sonucunda su kaynakları hızla kurumakta ve kirlenmektedir.  

Türkiye de göller kuruyor

Su Ve Kanalizasyon İdaresi

Su ve kanalizasyon idaresi şehir içi içme suyu ve atık suların yönetilmesinden sorumludur. Yeni içme suyu alt yapılarının yapılması, atık su alt yapılarının inşası ve işletilmesi görevleri arasındadır. İdareleri aynı zamanda çevre ve şehircilik bakanlığının da kontrolü altında atık suların arıtılması ve yeniden kazandırılması görevinde bulunmaktadır.

Türkiye’nin 3 büyük kentinin su idarelerinin adı ise; İstanbul İSKİ, Ankara ASKİ ve İzmir İZSU’dur.

Atık Su Arıtma Tesisi
Su Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön