Solenoid Valf Nasıl Çalışır? Solenoid Vana Nedir?

selenoid vana kontrol

Selenoid Valf Nasıl Çalışır?

Selenoid Vana Nedir?

Selenoid vana; Su, hava, buhar, gaz gibi  çeşitli akışkanları kontrol etme amaçlı kullanılan elektromanyetik valflere verilen isimdir.

Solenoid vana: Bobin- soket, kovan-çekirdek, gövde-kapak ve sızdırmazlık elamanı dediğimiz  ana parçalardan oluşan bir otomatik kontrol valfidir de denebilir.

Bir selenoid vana, 4 ana parçadan oluşur.

1. Bobin- soket grubu
2. Kovan – Çekirdek grubu
3. Gövde -Kapak grubu
4. Sızdırmazlık oring – diyafram grubu

Selenoid valfi oluşturan bu 4 ana parça  ne işe yarar?

Bobin – soket  ve kovan – çekirdek;  selenoid vanaya elektrik enerjisinin verildiği en önemli parçalarından biridir. Bobin, kovan-çekirdek grubu ile çok iyi sekronize çalışmak zorundadır. Bu nedenle her selenoid vana markasının kendine özel bobini vardır. 

Gövde – kapak  ve diyafram,sızdırmazlık grubu;  selenoid vananın ana gövde grubu olan bu bölümden akışkan (hava, su, buhar, gaz vb ) ların geçtiği bölümdür. Bu bölüm akışkanın debisine, basıncına, cinsine,  sıcaklığına, vananın  pozisyonuna(N.K veya N.A.) göre dizayn yapılan bölümüdür.  Gövde -Kapak ile  diyaframın , sızdırmazlık elamanının çok uyumlu olması gerekmektedir.

Solenoid vana nasıl çalışır ?

Selenoid vana genel olarak çalışma prensibi yönünden 2 ana gruba ayrılır.

1.  Direkt çekmeli selenoid vanalar.
2.  Pilot kontrollü selenoid vanalar.

Direkt çekmeli selenoid vana nasıl çalışır?

Direkt çekmeli selenoid vana gövdesi öncelikle gövde üzerindeki ok yönünde akışkanın akış yönü doğrultusunda boru hattına bağlanır.
Direkt çekmeli selenoid vana, vana gövdesi, kovan, çekirdek, bobin ve soketten oluşur. Sızdırmazlığı, kovan rakor kısmındaki o-ring ve  çekirdek alt kısmındaki çekirdeğe montajlı sızdırmazlık elemanı ile sağlanır.
Boru hattına bağlanan solenoid vana normalde kapalı tip (elektrik enerjisiz halde akışkanı  geçirmeyen) ise,  akışkanın diğer çıkış tarafına geçmesi için valfin konum değiştirmesi lazım. Yani N.K halden N.A ( normalde açık) hale geçmesi lazım. Bunun sağlanması şartlara bağlı. Buradaki tek şart selenoid vana üzerindeki bobine , üzerinde yazılı olan voltaj da bir elektrik enerjisi ile elektrik vermektir. Bobin doğru enerji ile ( + / –  %10,15 hatalı) enerjilenince kovan içindeki nüveyi (çekirdeği) yukarı çekecektir. Valf gövdesindeki orifise baskı yapan nüve yukarı hareket edince, orifis girişinde bekleyen akışkanın önü açılmış olacaktır. Önü açılan akışkan  valfin çıkış tarafından geçerek boru içinde ilerlemesine devam edecektir. Taki bobin üzerindeki elektrik enerjisi kesilene  kadar bu durum devam eder. Elektrik enerjisi kesilince bobin artık çekirdeği bırakır ve çekirdek kendi ağırlığı yanında üzerindeki yay kuvveti ile de beraber tekrar gövde üzerindeki orifisi baskı yaparak kapatır.  Akışkan akışı durmuş olur. Selenoid vana ilk konumu N.K (normalde kapalı ) pozisyona geri döner.
Direkt çekmeli selenoid vanada, vana gövdesindeki orifisin çapı çok önemlidir. İhtiyaç kadar debi geçirecek çapta açılabilir. Ama en fazla 9 mm çapa kadar olabilir. en az 1 mm olabilir. Bu orifisin çapı valfin çalışma  basıncını da etkiler. Orifis büyüdükçe bobin gücü ayni olduğundan, valfin çalışma basıncı düşer. 

Pilli kablosuz lora hidrolik vana kontrol
Solenoid Valf Nasıl Çalışır? Solenoid Vana Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön