Damlama sulama sistemleri avantajları

 • Yukarıda belirttiğimiz gibi damlama sulama sistemleri; suyun en az seviyede sarf edildiği yöntemlerdir. Burada en önemli avantaj ekonomi olarak öne çıkmaktadır.
 • Damlama sulama sistemleri, gübre ve suyun eşit oranda dağıtılmasını sağlıyor olması nedeniyle verimliliği artırır.
 • Damlama sulama sistemleri otomasyon yöntemi ile kullanılıp, sıfıra yakın insan faktörü ile çalışabilmesi mümkündür.
 • Damlama sulama sistemleri ilk kurulum maliyeti, uzun vadeli faydaları dikkate alındığında son derece avantajlıdır. Sistem oldukça uzun ömürlüdür ve çok düşük bakım maliyeti söz konusudur.
 • Bitkileri Optimum miktarda ulaşması sağlanarak, toprağın verimliliği korunurken, yeterli sulama yapılması sağlanır.
 • Bu sistemler hava koşullarından minimum düzeyde etkilenir, örneğin rüzgarlı havalarda sprey sistemlerin sahibi olduğu dezavantajları barındırmazlar.
 • Damlama sulama sistemleri, diğer sistemlerden daha az Basınç gerektirdiğinden elektrik enerji tüketimi de daha azdır.
 • Zemin sıcaklığını optimize ediyor olmasından dolayı, toprağı iyileştirir.
 • Havadaki nem oranı azalacağından bitki gelişimi desteklenecektir.
 • Damlama sulama sistemleri engebeli arazilerde kolaylıkla kullanılabilir.
 • Toprak sertleşmesi engellenir çapalama sıklığı azaltılır. Sistemin doğası gereği toprağın havalanma oranı oldukça yüksektir.

Sonuç olarak damlama sulama sistemleri, günümüzde en yaygın kullanılan zirai sulama yöntemi olmasının yanında, peyzaj alanlarında ve ihtiyaç duyulan diğer Her alanda etkin şekilde kullanılan sulama yöntemidir. Çok geniş alanlarda, etkin biçimde sulama yapılabilmesi için en efektif çözüm damlama sulama sistemlerinin kurulmasıdır. Yüzlerce metre uzunluktaki hatlarda, borular üzerine entegre edilmiş Damlatıcılar (drip), toprağın uygun şekilde nemlendirilmesini ve bitkinin sulanmasını sağlar. Otomatik damlama sulama sistemleri, tercihen her alanda kullanılabilmektedir. Yine geniş arazilerde insan emeğinin en düşük seviyede kullanarak damlama sulama bu şekilde yapılabilir. Zaman sayaçları yöntemi ile otomatik damlama sulama yapılabileceği gibi çok daha gelişmiş sistemler söz konusu olabilmektedir. Yapay zekalı dijital birimleri sahip yeni nesil araçlar, sulama ihtiyacını tespit edebilmekte ve uygun aralıklarda sulama yapabilmektedir. Tabii zaman sayaçları otomatik damlama sulama sistemlerinde halihazırda kullanılan yöntemdir. Daha ileri yöntemler henüz yaygınlaşmış değildir.

En yüksek verimliliğe en düşük maliyetli ulaşın!

Damlama sulama sistemleri şartlara bağlı olarak ürün miktarında ortalama %70 civarında artış elde etmenizi sağlar. Zirai sulamada mahsulün en az %20 daha erken olgunlaşması mümkündür. Bunun yanında çapalama giderlerinin düşürülmesi, zirai ilaçlama ihtiyacının azalması, kullanılacak gübre miktarının minimum seviyeye düşürülmesi gibi avantajları da verimliliğini ifade eden etkenlerdir. Yalnız damlama sulama yönteminin uzun vadeli faydasının altı çizilmelidir. Toprağın niteliklerinin kaybolmamasını sağlamak bakımından damlama sulama sistemleri büyük öneme sahiptir. Serbest salım yüzey sulama yöntemlerinde, erozyon kaçınılmaz olarak ortaya çıkan sonuçlar. Toprak kaybını minimum düzeye indirmek bu yöntemin en önemli özelliğidir. Bu sayede uzun vadede topraktan sürekli verim elde edebilmek mümkün olmaktadır.

Damlama sulama sistemleri avantajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön