Domates Sulama

Domates Nedir?

Domates önemli bir besin kaynağıdır. Kahvaltıdan, yemeklere, salatalara kadar birçok besinin öncelikli malzemesidir.  

Domates Nasıl Sulanmalı?

Domatesin en etkin sulama yöntemi damla sulamadır. Sürekli su isteyen domates için  damla sulama kullanmak hem sulama sürecini kısaltacak hemde su için harcanan maliyetten ciddi oranda tasarruf sağlar. Damla sulama sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanan çok etkili ve tasarruf sağlayan yöntemdir. 

Domates için bir diğer uygulama ve sulama yöntemi topraksız tarımdır. Topraksız tarım uygulamasında domates sadece gerekli mineraller ve su ile büyütülür. Bu sayede hem çok daha az su kullanılmış olur hemde uygulama kolaylığı sağlar. Gelecekte çok hızla büyüyecek olan topraksız tarımcılık çok çeşitli fırsatlar sunmaya hazır gibi duruyor.

Salma sulama bir diğer tekniktir. Bu teknikte aşırı miktarda su kullanmak gerekir. 

Domatese Gübre Ne Zaman Verilmeli

Gübrelerin verilme zamanına etki eden faktörler şunlardır:
1. Toprak Tipi: Toprağın yapısı ve geçirgenliği önemlidir. Kumlu ve hafif, geçirgenliği fazla topraklarda, gübre; ekim veya dikimden sonra verilirken ağır bünyeli, geçirgenliği az olan topraklarda ekim veya dikimden önce verilmelidir. Hafif bünyeli topraklarda yıkanma ile besin kaybı hızlı olduğu için, gübreler partiler halinde birkaç seferde; ağır bünyeli toprakların besin maddelerini tutma gücü fazla olduğu için, gübrelerin tamamı bir seferde verilmelidir.
2. İklim: Yağış ve sıcaklık, gübre verilme zamanını etkileyen bir diğer faktördür. Yağışı fazla ve sık sulama yapılan yerlerde besin maddeleri çabuk yıkanıp kaybolacağı için gübreler partiler halinde ekim veya dikimden sonra, yağışın ve sulamanın az olduğu yerlerde, ekim veya dikimden önce toprağa verilerek karıştırılmalıdır.
3. Gübre Çeşidi: Gübre verilme zamanları gübre çeşitlerine göre de farklılıklar göstermektedir. Azotlu gübreler 2-3 parti halinde verilmelidir. İlk parti ekim veya dikimle beraber, ikinci ve üçüncü partiler ise sebze türüne ve gelişme durumuna göre sonraki dönemlerde verilir. Fosforlu gübreler bir seferde son toprak işlemesinde pulluk altına, potaslı gübreler ise; ekim veya dikimle birlikte bir seferde veya iki seferde verilmelidir.

Domates Sulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön