Peyzaj nerelerde kullanılır?

Bir Estetik Sanat dalı olarak düşündüğümüzde, peyzajın kullanım alanlarının herhangi bir sınırı yoktur. Görsel olarak iyileştirilmesi gereken her ortamda çevre düzenlemesi yapılabilir. Burada bahsettiğimiz çoğunlukla kentsel Peyzaj uygulamalarıdır. Çevre düzenlemesi kırsal bölgelerde, korularda, ormanlarda ve hatta Tarım arazilerinde gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Bilimsel ilkelerle çevreden en yüksek verimin alınmasını sağlamak için bu uygulamalara başvurulabilir.  

Tabii peyzajın birçok yan dalla yakın ilişkisi söz konusudur. Işıklandırma, sulama, zirai üretim faaliyetleri ve İnşaat teknolojisi peyzaj bile doğrudan ilişkilidir. Örneğin hangi bitki türünün hangi alanda yetişebileceği ne dair karar verme noktasında zirai üretim ilkeleri benimsenirken, örneğin bir istinat duvarının hangi koşullarda inşa edileceği inşaat mühendisliğinin faaliyet alanına girer. Ancak bunların planlanması peyzaj mimarlarının görevidir. Yani aslında peyzaj mimarisi herhangi bir yapılaşma durumunda en az yapı mimarları ve inşaat mühendisleri kadar görev üstlenmektedir.

Şehirlerimizi inşa etmek için doğaya bir ölçüde zarar veririz. Bu kaçınılmaz etkinliği sonucu olarak ortaya koyduğumuz yıkımı geri çevirmek için faaliyetlerde bulunmak durumundayız. Peyzaj mimarisi, bu alanda en yoğun faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeşilin korunması ve görsel bir ahenk yaratılması peyzaj çalışmaları ile mümkün olmaktadır. Dünyanın gelişmiş şehirlerinin tamamında, bu uygulamalar büyük özenle sürdürülür ve her metropolün mutlaka geniş bir özel peyzaj alanı bulunur. Örneğin Central Park; dünyanın en büyük peyzaj alanlarından bir tanesidir ve her yıl burayı yüz binlerce kişinin ziyaret eder. Benzeri şekilde İngiltere’de Hyde Park, ülkemizde Atatürk Orman Çiftliği gibi alanlar geniş peyzaj uygulamalarına örnek olarak gösterilebilir.

Kimler peyzaj mimarlığı yapabilir?

Peyzaj mimarisi özel bir akademik eğitim alanıdır. Kim üniversitelerde Mimarlık, kim üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi alt bölümü olarak eğitim veren peyzaj mimarisi ve Kentsel tasarım bölümleri bu alanda çalışacak meslek mensuplarını yetiştirir. Bir sanat dalı olarak kabul edilmesinden dolayı, peyzaj mimarisi ve Kentsel tasarım bölümleri özel yetenek sınavlarıyla öğrenci kabul eden okullardır. Estetiğin şehirlerdeki yaşam alanlarına en iyi şekilde adapte edilmesi, peyzaj mimarlarının görev ve sorumluluk alanı girer.

Peyzaj nerelerde kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön