Peyzaj Uygulama Alanları

Peyzaj Uygulama Alanları

Peyzaj uygulama Bir Estetik Sanat dalı olarak düşündüğümüzde, peyzajın kullanım alanlarının herhangi bir sınırı yoktur. Görsel olarak iyileştirilmesi gereken her ortamda çevre düzenlemesi yapılabilir. Burada bahsettiğimiz çoğunlukla kentsel Peyzaj uygulamalarıdır. Çevre düzenlemesi kırsal bölgelerde, korularda, ormanlarda ve hatta Tarım arazilerinde gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Bilimsel ilkelerle çevreden en yüksek verimin alınmasını sağlamak için bu uygulamalara başvurulabilir.  

Büyük peyzaj alanlarında sulamanın önemi

Peyzaj nerelerde kullanılır

Tabii peyzajın birçok yan dalla yakın ilişkisi söz konusudur. Işıklandırma, sulama, zirai üretim faaliyetleri ve İnşaat teknolojisi peyzaj bile doğrudan ilişkilidir. Örneğin hangi bitki türünün hangi alanda yetişebileceği ne dair karar verme noktasında zirai üretim ilkeleri benimsenirken, örneğin bir istinat duvarının hangi koşullarda inşa edileceği inşaat mühendisliğinin faaliyet alanına girer. Ancak bunların planlanması peyzaj mimarlarının görevidir. Yani aslında peyzaj mimarisi herhangi bir yapılaşma durumunda en az yapı mimarları ve inşaat mühendisleri kadar görev üstlenmektedir.

En güzel peyzaj uygulamaları

Şehirlerimizi inşa etmek için doğaya bir ölçüde zarar veririz. Bu kaçınılmaz etkinliği sonucu olarak ortaya koyduğumuz yıkımı geri çevirmek için faaliyetlerde bulunmak durumundayız. Peyzaj mimarisi, bu alanda en yoğun faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeşilin korunması ve görsel bir ahenk yaratılması peyzaj çalışmaları ile mümkün olmaktadır. Dünyanın gelişmiş şehirlerinin tamamında, bu uygulamalar büyük özenle sürdürülür ve her metropolün mutlaka geniş bir özel peyzaj alanı bulunur. Örneğin Central Park; dünyanın en büyük peyzaj alanlarından bir tanesidir ve her yıl burayı yüz binlerce kişinin ziyaret eder. Benzeri şekilde İngiltere’de Hyde Park, ülkemizde Atatürk Orman Çiftliği gibi alanlar geniş peyzaj uygulamalarına örnek olarak gösterilebilir.

Otomatik peyzaj sulamasının önemi

Kimler peyzaj mimarlığı yapabilir?

Peyzaj mimarisi özel bir akademik eğitim alanıdır. Kim üniversitelerde Mimarlık, kim üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi alt bölümü olarak eğitim veren peyzaj mimarisi ve Kentsel tasarım bölümleri bu alanda çalışacak meslek mensuplarını yetiştirir. Bir sanat dalı olarak kabul edilmesinden dolayı, peyzaj mimarisi ve Kentsel tasarım bölümleri özel yetenek sınavlarıyla öğrenci kabul eden okullardır. Estetiğin şehirlerdeki yaşam alanlarına en iyi şekilde adapte edilmesi, peyzaj mimarlarının görev ve sorumluluk alanı girer.

Peyzaj mimarlığı hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik Sulama sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz.

 

 

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

 

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son.

 

Peyzaj Uygulama Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön