Peyzaj

Modern yaşam alanlarının, doğa ile görsel bir ahenk içerisinde olabilmesini sağlamak için gerçekleştirilen çevre düzenlemesi genel olarak peyzaj ismi ile anılır. Insan oğlunun doğadan uzaklaşması, şehirlerin devasa beton yığınları haline gelmesi peyzaj mimarı çözümleriyle engellenir. Estetik olarak ortaya konulan çevre düzenlemesi çözümleri, şehir yaşantımızı daha keyifli hale getirmek için neredeyse bir zorunluluk niteliğindedir. Fizyolojimiz ve elbette psikolojimiz, doğadan uzaklaştıkça sağlığını yitirmekte, bu nedenle şehirlerimizde doğal unsurların optimum seviyede tesis edildiği düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Yani Peyzaj sanıldığı gibi sadece bahçe düzenlemesi anlamına gelmez. Genel anlamda metropollerin silüetlerini iyileştirmek için kullanılan metotların geneline peyzaj ismi verilmektedir. Görsel sanatlarda manzara tasviri olarak da peyzaj ismi kullanılmaktadır

Peyzaj neden gereklidir?

Çevre düzenlemesi, şehir planlaması unsurları içerisinde Ana başlıklardan bir tanesidir. Ülkemizde maalesef, uzun yıllar göz ardı edilen bu kavram, şehirlerimizin birer beton yığınına dönüşmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Dünyanın kimi metropollerinde, hong Kong; Tokyo ve benzeri yerleşim alanı dar çok fazla nüfusu barındıran şehirlerde çevre düzenlemesi büyük bir sorundur. Bu şehirlerde yeşil görmek neredeyse mümkün değildir. Ancak ülkemizdeki şehirlerin hemen hepsinde yeterli yerleşim alanı bulunur ve çevre düzenlemesi için oldukça elverişli şartlar ortaya çıkarılabilir. Bu kapsamda son yıllarda geliştirilen kanunlar, yapılan yolların, inşa edilen binaların ve imara dair her türlü etkinliğin peyzaj mimarisi ilkelerine uygun biçimde yerleşmesini öngörmektedir. Halihazırda örneğin toplu konut projeleri peyzaj uygulamaları olmaksızın inşa edilemez. İnşa edilen Yapı tek bir yapı olacak olsa dahi en azından çevre yeşillendirmesinin yapılması gerekir. Park ve bahçeler gibi unsurlar şehir planlamasında peyzaj mimarı uygulama alanı girmektedir.

Peyzaj gerekliliği, gerek estetik gerekse yaşam alanının konu bakımından tüm modern toplumlar tarafından kabul edilmiş bir ilkedir. İç içe geçmiş modern yapıların insan sağlığı bakımından ciddi problemler yaratması kuvvetle muhtemeldir. Şehirlerdeki yaşamın keyifsizliği de bu şekilde kolayca açıklanabilir. Hemen hepimizin herhangi bir tatil halinde doğaya kaçma cabası, şehirlerimizin bize yeterli doğal ortamı sağlayamıyor olmasından kaynaklanır. Peyzaj mimarisi, yaşam alanlarının ve hatta endüstriyel alanların doğa koşulları içerisinde en iyi şekilde konuşlandırılmasını sağlamaya çalışır. Bunun için pek çok estetik İlke benimsenir.

Peyzaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön