Sulama Sistemleri

esular-salatalik-kac-gunde-sulanir-web-1

Sulama Sistemleri

Sulama sistemleri, bitkinin gelişim ve hasat sürecine kadar geçen sürede ihtiyaç duyulan suyun çeşitli yöntemler ile yapay olarak sağlanmasıdır. Burada yapay olarak ifade aslında bitkinin normla şartlar altında yağışları ortam nemi gibi doğal yöntemler ile sulamanın yeterli gelmemesi veya endüstriyel olarak yapılan tarımsal faaliyetlerle suyun çeşitli yöntemler ile verilmesi şeklinde ifade edebiliriz.

Günümüzde en sık kullanılan sulama tipleri arasında salma, yağmurlama, yüzey karık yöntemi ve damla sulama sistemlerini karşılaştırabiliriz. Bu sistemlerin sulama sırasında bir birine karşın avantajları ve dezavantajları vardır.  En temel avantaj dezavantaj ise maliyet ve sulama verimliliği diyebiliriz.

Akıllı-sulama-teknolojileri-

Sulama Sistemleri Çeşitlieri

 1. Yüzey Sulama Sistemi:
  • Salma Sulama: Suyun rastgele serpilmesi.
  • Uzun Tava Yöntemi: Paralel engellerle suyun yayılması.
  • Adi Tava (Göllendirme) Sulama: Düz arazilere suyun dökülmesi.
  • Karık Sulama: Bitki sıraları arasına su verilmesi.
 2. Yağmurlama Sulama Sistemi:
  • Su püskürtülerek bitkilere ulaştırılır.
 3. Toprak Altı Sulama Sistemi:
  • Su toprak altına verilir ve su seviyesi düzenlenir.
 4. Damla Sulama Sistemi:
  • Bitkilere doğrudan su ve gerektiğinde gübre sağlayan bir sistem.

Yüzey Sulama Yöntemleri:

 • Salma Sulama Yöntemi: Bu yöntemde su, tarla başında bulunan kanallardan tarla üzerine serbestçe bırakılır. Bu yöntem, verim açısından etkisizdir ve nadiren kullanılır. Genellikle sulama alışkanlıklarına veya işçilikten kaçınmaya dayalıdır.

 • Uzun Tava Yöntemi: Sık ekilen bitkiler için kullanılan bir yöntemdir. Tarla, paralel engellerle bölünür ve sulama suyu arazinin sonuna kadar yayılır.

 • Adi Tava (Göllendirme) Sulama Yöntemi: Düz veya hafif eğimli araziler için uygundur. Bu yöntem, toprak yüzeyine suyun yayılmasını hedefler.

 • Karık Sulama Yöntemi: Bitki sıraları arasında oluşturulan oluklardan suyun verildiği bir yöntemdir. Mısır, ayçiçeği, pamuk, meyve ve sebzeler gibi bitkiler için uygundur.

sürdürülebilirlik

Yağmurlama Sulama Yöntemi:

Bu yöntemde, suyun toprak yüzeyine serpilmesi, ardından mekanik püskürtücülerle yayılması amaçlanır. Genellikle pompalarla su basınçlandırılır ve kapalı borularla sulama başlıklarına taşınır. Bu yöntem, engebeli arazilere uygundur. Yüzey sulama yöntemlerinden sonra çok sık kullanılan bir sulama yöntemdir. Özellikle pompalı sulama sistemlerinde bitki verimli sulama için damla sulamaya uygun değilse kullanılır.

Geniş tarım arazilerinde sıkça kullanılır, buğday, mısır, pamuk gibi bitkiler sulanabilir.

 

esular-aycicegi-sulama-yontemleri-web-1

Mini-Spring Yöntemi:

Bu yöntem, yağmurlama sulama ile damla sulama arasında bir seçenek sunar. İnce borularla tarlaya su sağlanır ve ardından küçük yağmurlama başlıklarıyla araziye dağıtılır. Bu sistem taşınabilir ve engebeli arazilerde kullanışlıdır.

Akıllı-sulama-teknolojileri-

Toprak Altı Sulama Yöntemi:

Toprak altı sulama, toprak altına su eklemeyi içeren bir süreçtir. Su seviyesi, bitki kök bölgesinde düzenli bir şekilde muhafaza edilir. Bu yöntem, suyun ve havanın bitki kök bölgesinde en iyi şekilde dengelenmesini sağlar.

Özellikle bağcılık ve sebze bahçelerinde kullanılır.

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

Damla Sulama Yöntemi

Bu yöntemde, su küçük delikler aracılığıyla toprak yüzeyine veya hemen altına verilir. Su, borularla bitkilerin yanına taşınır ve basınç altında püskürtülür. Bu yöntem sera, meyve, sebze bahçeleri gibi alanlarda ekonomik su kullanımını sağlar ve bitki verimini artırır.

Bahçe ürünleri, sebzeler, üzüm bağları ve narenciye gibi bitkiler için oldukça uygundur. Ayrıca sera yetiştiriciliği için de tercih edilir.

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik Sulama sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Sulama Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön