Sulama sistemleri çeşitleri

Günümüzde etkin şekilde kullanılan sulama sistemleri;

  • Sprey sulama sistemleri
  • Toprak altı sulama sistemleri
  • Damla Sulama Sistemleri
  • Yağmurlama sulama sistemleri

Biçiminde sıralanır. Yüzey sulama sistemleri; bu başlıkların dışında geleneksel serbest salım yöntemi ile alanın sulanması ne ifade eder. Esasında bu uygulamaya bir sistem demek dayı doğru değildir. En verimsiz ve zararlı uygulama serbest alımı yöntemiyle sulama yapmaktır. Kadıköy ülkemizin pek çok yerinde bu debide akan akarsu veya diğer su kaynakları da söz konusu değildir. Mevcut Su kaynaklarını bu şekilde tüketmek önerilmez.

Sprey sulama sistemleri; ihtiyaca göre mini spring veya sprey nozul araçlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu sulama başlıkları, farklı özelliklerde spreyleme yapabilir ve tercih edilecek başlığın özelliklerine göre hareketli ya da sabit sulama gerçekleştirilebilir. Özellikle Çin sulamasında kullanılan sulama sistemleri içerisinde en başta sprey sulama sistemleri yer alır.

Yağmurlama yöntemi ise sprey sistemine benziyor olmasına karşın, daha büyük damlacıkları oluşmasını sağlayan başlıkların kullanıldığı yöntemdir. Doğala özdeş su damlalarının sulama alanına ulaşması bu şekilde sağlanır.

Toprak altı sulama sistemleri, damla sulama metotlarına benzemekle birlikte sulama ağı zeminin altında yer alır. Toprağın nemliliğinin sürekli belli bir seviyede tutulması için bu yöntem kullanılır.
Damla sulama, genel olarak toprak altı ve yüzeyde konuşlandırılan boru hatları üzerinde düşük miktarlarda suyun uygun aralıklarla toprağı ulaştırılması yöntemidir. Hayırdır da en çok kullanılan yöntem olmakla birlikte verimliliği en yüksek olan sulama sistemleri içerisinde yer alır.
Sulama sistemleri olarak ifade edilen tüm donanımlar, otomatik sulama araçlarına entegre edilebilir. Şu kaynağı yani ana vananın bulunduğu noktaya otomasyon araçları yerleştirilip zaman sayaçları kullanılarak sulama yapılabilir. Bunun dışında çok daha gelişmiş yöntemler Örneğin nemliliği ölçerek otomatik sulama yapabilen otomatik sulama sistemleri de kullanılabilir.

Sulama sistemleri çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön