Sulama sistemleri nasıl çalışır?

Bahsettiğimiz gibi sulama sistemleri ihtiyaca göre farklı şekillerde tasarlanabilir. Dolayısıyla her sistemin kendine özel bir çalışma prensibi olacaktır. Sprey sulama sistemlerinde, spreyin acısı; yani suyun erişeceği Yarıçap doğru hesaplanmalı, su basıncı oranına göre kör nokta bırakılmadan doğru yerleşim gerçekleştirilmelidir. Tabii başlık sayısının artması su basıncını düşüreceğinden belli noktalara daha düşük miktarda su ulaşacak ve su kaynağına uzak noktadaki nozul başlıkları daha düşük şiddette sulama yapacaktır. Bunun için uzmanlık gerektiren bir basınç hesaplaması yapılmalı ve yerleşim buna göre planlanmalıdır. Boru hattının tasarımı da bu noktada önemli faaliyetlerden bir tanesidir.

 

Bahçe sulama ve tarımsal sulama fark etmeksizin, tüm sulama etkinlikleri otomatik sulama sistemleri ile gerçekleştirilebilir. Planlanan zamanda su kaynağını sulama sistemine yönlendirecek otomatik bir vana kullanılıp, zaman ayarlı biçimde otomatik sulama yapılabilir. Doğru bir planlama ve doğru sistemin kullanılması ile çok geniş alanlarda neredeyse hiç personele ihtiyaç duymadan sulama yapabilmek bu şekilde mümkün olmaktadır. Günümüzde tarımsal alanlarda ve peyzaj alanlarında otomatik sulama sistemlerinin kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.

Sulama sistemleri Prensip olarak, insan ve sayısını azaltmak ve su tasarrufu elde etmek için kullanılır. Geçmişte, sulanması gereken alınan serbest biçimde su gönderilmesi uygulaması uzun yıllar kullanıldı. Ancak bunun gerek su kaynaklarının tüketilmesi gerekse toprağın verimliliğinin azaltılması noktasında zararları olduğu günümüzde kabul edilmektedir. Aşırı sulama toprak verimliliğini düşürür. Bunun yanında zaten çok zengin olmayan su kaynaklarının tüketilmesi uzun vadeli ciddi bir problemdir. Bu nedenle kamusal politikalar geliştirilirken sulama sistemleri noktasında zorunluluklar getirilmiştir. Artık serbest sulama yöntemi yerine, damla Sulama veya sprey sulama sistemleri kullanma zorunludur.

Sulama sistemleri nasıl çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön