Dikey Tarım

Dikey Tarım Nedir

Dikey tarım, ürünleri dikey olarak istifli bir şekilde üretmek anlamına geliyor. Bu yöntemde toprak kullanılabildiği gibi topraksız ya da aeroponic denilen şekillerde de üretim yapılabilir. Dikey tarım, verimli toprakların az olduğu ya da kullanılamadığı zoru şartlarda, ürün yetiştirme amacıyla geliştirilmiştir. Bu yöntem dağlık bölgelerde, çöllerde ve şehirlerde farklı çeşitlerde meyve ve sebze yetiştirilmesine izin veren, gökdelene benzer tasarımlara sahip yapılarda ve odaklı tarım yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir.

Birçok dikey tarla, seralara benzer kapalı ortamlar olarak tasarlanır ve ya üst üste dizilerek ya da daha iyi ışık alabilmeleri amacı ile eğimli şekilde konumlandırılır. Yerden tasarruf öncelikli olduğu durumlarda, topraksız üretimin sağladığı az yük ve yüzde 70’e varan su tasarrufu tercih edilir. Çoğu dikey tarlada ya topraksız metod ya da aeroponic yöntemi kullanılarak, ağırlığın sorun teşkil etme ihtimali ortadan kaldırılır.

Peki ya dikey tarım alanında günümüzde kullanılan yöntemler ve yenilikler neler?
Aşağıdaki listede, dikey tarımın geleceğini şekillendirebilecek fikirler derlenerek size sunuldu.

Dikey Tarımda Işığın Önemi

Dikey tarımda genellikle doğal gün ışığı ile yapay ışık birlikte kullanılır. Yapay aydınlatma genellikle LED teknolojisi kullanılan ve güneş enerjisi ya da rüzgar enerjisi sayesinde yenilenebilir enerji kullanarak çalıştırılan sistemlerden oluşur. Yapay ışık kullanımı çeşitli avantajlarda sağlamaktadır. En büyük faydası ise kapalı ve dış ortamdan yalıtılmış ortamlarda üretim yapmayı sağlıyor bu sayede 

Dikey tarım sistemleri AeroFarms

Neden Dikey Tarım

Dikey tarımı savunanlar, bu yöntemin günümüzdeki etkilerinin de, gelecekteki gıda güvenliği ve insan sağlığı üzerindeki etkilerinin de olumlu olacağı görüşünde. Bu yöntem sayesinde ihtiyaç duyulan tarım alanları azalacak ve doğal hayat korunarak kirlenmenin bir nebze önüne geçilebilecektir. Bunların yanında, kentsel bölgeler kendilerine yetebilir hale gelecektir.
Öte yandan dikey tarlaların çoğunda, yenilenebilir enerjinin verimli bir şekilde kullanılamadığı ve gerekli yapay ışığın sağlanamadı eleştirileri sıklıkla duyuluyor. Birçok dikey tarla, kaliteli ürün yetiştirebilmek için yüklü elektrik faturası ödemek zorunda kalıyor. Dahası, bu eleştirileri yapanların en sık değindikleri noktalardan biri de, problemin yetersiz tarım alanlar değil, bu alanların verimsiz kullanılıyor olması.

Dikey Tarım Avantajları

Dikey tarımın en büyük avantajı %75’e varan su tasarrufu ve kapalı ortamlarda yapıldığı için zararlı ot ve bitki hastalıkları için ilaç kullanılmamasıdır. Bunun dışında uygulana tekniğe göre 365 gün boyunca durmadan üretim yapmak mümkündür. 

 1. Az alanda çok ürün almak
 2. İşçilik ve maliyetten tasarruf yapmak
 3. Güvenilir ürün elde etmek
 4. Kent merkezlerinde her yerde üretim yapabilmek
 5. Şehirde tarım yapılmasın, şehrin havasının değişmesini sağlar.
 6. Toprak ve alan sıkıntısı açısından ideal bir tarım yöntemi.
 7. Tarımı sadece köye endekslemek yerine köylerde üretilen ürünlerin aynısını yakıt maliyetini düşürüp, gıdaların ezilmesini de önleyerek daha avantajlı hale getirmek.
 8. Ayrıca ultraviyole ışıklar kullanarak üretim yapılacak ve üretim yıl boyu devam edecek.
 9. Tarımsal ilaç kullanımı daha azdır, ortam sterilizasyonu gerekli değildir veya kolaylaşır
 10. Sera ısıtma harcamaları düşüktür
 11. Üretim yapılabilecek alanlar çok çeşitlidir
 12. Bitkiler kontrollü bir şekilde beslenir
 13. Birim alanda bitki sıklığı fazladır
 14. Sulama kolaylaşır ve bitkiler su stresi yaşamaz
 15. Önceki ürünün hasatı ile yeni üretime başlama arasındaki süre çok kısadır
 16. Erkencilik sağlar
 17. Üretim türüne göre alternatif yetiştirme yöntemleri vardır
 18. Üründe kanserojen nitrat birikimi olmaz
 19. Yabancı ot sorunu olmaz
 20. Toprağın bitkisel üretime uygun olmadığı yerlerde üretim mümkündür

Dikey Tarım Teknikleri

Çok farklı dikey tarım yönetmeleri mevcuttur. Kimileri bildiğimiz sera altlarında sadece toprak olmadan yapılan ve doğal ışık kullanılandan, tamamen kapalı ve yapar ışık ve lazerler ile yapılan tekniklere kadar teknikler vardır.

Maliyet uygulanabilirlik ve bitki çeşidinin uyumlu olması gibi farklı etmenlere göre göre uygun teknik seçilmelidir.

Ayrıca topraksız tarım makalemizde ilginizi çekebiliriz.

esular, Dikey Tarım Teknolojileri

esular, Akıllı tarımsal sulama sistemi

esular olarak tarım arazileri, seralar ve dikey tarım için teknolojik çözümler geliştirmekteyiz. Uzaktan sulama, uzaktan kontrol, dijital tarım çözümleri ve kablosuz sensör çözümleri sunmaktayız. 

Dikey Tarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön