Tarla Sulama Sistemleri

Tarla Sulama Sistemleri

Tarla sulama sistemleri tarım arazilerinin en etkin şekilde sulanması için sürekli olarak gelişmekte ve çeşitlenmektedir. En çok kullanılan yöntemler yağmurlama tabancalar ile yağmurlama şeklinde sulama, damla sulama ve damla sulama sistemleri ile sulama ve daha eski bir yöntem olan salma sulama sistemleridir.

Ayrıca damla sulama sisteminin daha pratik hale getiren ve özellikle toprak işlemedeki sorunları ortadan kaldıran yer altı damla sulama yöntemi de tercih edilmeye başlanmıştır. 

Tüm bu sulama yöntemlerine ek olarak sulama karar verme ve işletme şeklinde değişmeye başlamıştır. Otomatik sulama çözümleri, uzaktan sulama sistemleri ve akıllı sulama sistemleri tarımsal sulama ekipmanları ile birleşerek çok daha verimli ve işlevsel sulama yapmaya imkan vermektedir.  

Şimdi bu sulama tekniklerini ve kullanım alanlarına bir göz atalım.

İçindekiler

Tarla Sulama Sistemleri​ Çeşitleri

Tala sulama sistemleri ve bahçe sulama  sistemi çeşitleri;

  1. Yüzey Sulama Yöntemleri
  2. Yağmurlama Sulama Yöntemi
  3. Mini-spring Yöntemi
  4. Damla Sulama Yöntemi
  5. Yer Altı Damla Sulama Yöntemi

Su yönetim ve kontrol sistemleri çeşitleri;

  1. Otomatik Sulama Sistemleri
  2. Uzaktan Sulama Sistemleri
  3. Akıllı Sulama Sistemleri 
esular akıllı otomatik peyzaj sulama

Yüzey Sulama Yöntemleri

Yüzey sulama yöntemi tarım tarihinin ilk yıllarından beri tercih edilen bir yöntemdir. Tarla sulama sistemleri içerisinde en kolay uygulamaya sahip yöntemdir. Herhangi bir ekipman ihtiyacı olmadan yapılabildiği için ekonomiktir. Fakat gereğinden fazla su kullanımı sebebiyle hem su anlamın da verimsizdir hemde toprağın işlevine zarar vermektedir.

Genel olarak bilinen ve en çok kullanılan yüzey sulama teknikleri

Salma sulama yöntemi:Suyun  tarla başında bulunan kanaldan rastgele yayılmaya bırakılması ile yapılır. Su tarla içerisine eğimden yararlanılarak yayılması sağlanır. Randımanı en düşük yöntem olduğunu söyleyebiliriz.  Suyun hareket yönü ve tarlanın yapısına göre suyun her alana eşit olarak yayılmasını sağlamak çok zordur.  İşcilik ve ekipman ihtiyacı az olduğu için verimsiz olmasına rahmen tercih edilmektedir.

Karık sulama yöntemi: Sulama işlemi eğimli tarla boyunca açılmış karıklar dan yapılır.  

Su hayattır

Yağmurlama Sulama Yöntemi

Yağmurlama sulama  yöntemi pompa veya kapalı şebeki basınçı sulama sularının yağmurlama tabancalara verilerek suyun toprak yüzeyine serpilmesi şeklinde olur. Basınçlı su borular yardımıyla tabancaya kadar taşınır ve tabacca sayesinde sulama işlemi gerçekleştirilir.

Sistemin sağlıklı çalışması için suyun basınçlı olması gerekir. Eğer kapalı sistem basınçlı sulama imkanı yoksa pompa kullanılarak suyun basınçlandırılması gerekir. Engebeli araziler için uygun bir yöntemdir.

Yağmurlama tabancası ile sulama

Mini-spring Yöntemi

Yağmurlama sulama sistemine benzer fakat daha küçük sulama tabancaları ile arazinin birçok paraçaya bölünerek yapılması sağlanır. Bahçe sulama ve çim alanların sulanması için uygun bir yöntemdir. Damla sulama gibi sulama alanı içerisine sulama tabancasına kadar küçük borular döşenerek yapılır. Yağmurlama sulama sisteminde olduğu gibi suyun basınçlı olması gerekmektedir. 

Bahçe, çim alan sulamaları, meyve bahçelerinde yaprak altı sulama için uygun yöntemlerdir. 

Otomatik peyzaj sulama sistemi

Damla Sulama Yöntemi

Tarla sulama sistemleri içerisinde yer alana damla sulama yöntemi tarımsal alanların ve Peyzaj alanlarının sulanması, günümüzde bu alandaki maliyet faktörünü de en çok etkileyen etkinliklerin başında gelir. Sulama yapılacak alanın büyüklüğüne ve alanda su ihtiyacı duymakta olan bitkileri niteliğine bağlı olarak çok farklı sulama yöntemi kullanılabilir. Damlama sulama, en az suyun sarf edildiği buna karşılık en yüksek verimliliğin elde edildiği sulama yöntemidir. Tarımsal maksatla geliştirilmiş olan bu sulama yöntemi, artık hemen her alanda etkin şekilde kullanılmaktadır. Şehirlerimizde ağaçlandırılması yapılmış çok geniş alanlarda elle sulama yapılması zahmetli ve maliyetli olduğundan, damlama sulama metodu kullanılır. Tarım alanlarında ise neredeyse bir zirai standarttır. Sprey sulama sistemleri ile birlikte yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Damla sulama sistemlerinde otomatik sulama çözümlerini kullanmak çok kolaydır. Uzaktan, kablosuz sulama sistemleri ile daha verimli sulama gerçekleştirmeniz mümkün. esular olarak damla sulama sistemlerinizi uzaktan kontrol edilebilir hale getiriyoruz. Kablosuz pilli vana kontrol sistemiz ile damla sulama alanlarınızda ek enerji olmadan otomatik sulama yapmanızı sağlıyoruz.

Yer Altı Damla Sulama Yöntemi

Yer altı damla sulama sistemleri  klasik damla sulama sistemindeki boruların toprağın 20-40 cm altından çekilmesi ile yapılır. Özellikle meyve bahçelerinde toprağın işlenmesi ve boruların güneş ve çevreel etmenlerden etkilenmemesi için tercih edilir.

Yer altı damla sulama sistemleri meyve bahçeleri ve çok yıllık bitkiler için oldukça uygun sistemlerdir.

Yer altı damla sulama sistemi
Damla sulama sistemleri hem bitki verimi hemde suyun tasarruflu kullanılması açısından kullanışlı sulama sistemlerdir. Ayrıca uzaktan sulama, otomatik sulama ve akıllı sulama çözümlerine açısından uygundur.

Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik sulama sistemi insan kontrollü olmadan sulama alanın otomatik kontrol cihazları tarafından gerçekleştirilmesidir. Otomatik sulama tarla sulama sistemleri için hem daha etkili kestiniz sulama imkanı sağlar hemde sulamada çalışan ihtiyacını ortadan kaldırır. Otomatik sulamanın bir diğer faydası da yeşil alanınız ve ya bitkiniz için yeteri kadar sulama yapmanızı sağlamasıdır. Bu sayede hem tasarruf sağlar hemde yeşil alanlarınız hep yeşil kalır.

Damla sulama sistemi nasıl kurulur

Otomatik sulama sistemlerinizi GSM, Wifi ve RF gibi teknolojiler ile internet üzerinden kamanda edebilirsiniz. Özellikle damla sulama sistemlerinde suyun belirli aralıklar açılması ve kontrol edilmesi için sık sık araziye gitmektense uzaktan kontrol sistemleri ile birlikte uzaktan kontrol edebilirsiniz.

esular olarak geliştirdiğimiz uzaktan kontrol sistemini aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

GSM İle Uzaktan Otomatik Sulama Kontrol

Akıllı Sulama Sistemleri

Akıllı sulama sistemleri gelişen yüksek teknolojinin tarım alanlarında kullanılmasıyla yaygınlaşmaya başlayan ve sulamanın daha ön görülü ve etkili yapılmasını sağlayan çözümlerdir. Akıllı sulama sistemleri sadece otomatik sulama çözümleri değildir. Farklı sensörsel veriler, meteorolojik koşullar, ürün tipi ve toprak yapısını da işin içine katan komplike sulama çözümleridir. 

esular, Akıllı tarımsal sulama sistemi

Detaylı Bilgi İçin Ve Her Türlü Sorularınız İçin Bizimle İletişime Geçin

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik Sulama sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Tarla Sulama Sistemleri

Tarla Sulama Sistemleri” hakkında 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön