Topraksız Tarım

Topraksız Tarım

Topraksız tarım, içerisinde toprak bulunmayan her türlü yetiştirme ortamında bitki yetiştirilmesine verilen addır. Bu kavram ilk başta çok doğal bir şekilde ortaya çıktı yani çoğu insan evimin önünde bir bahçem olsa da, ona domates, biber ekebilseydim diye düşündü. Dünya’daki her insan da aşağı yukarı böyle düşünüyordu. Aynı şekilde üreticilerde böyle düşünmeye başlayınca toprak olmadan tarım yapabilme kavramını ortaya attılar. 

Bu yetiştirme tekniğinde bitki yetiştirme ortamı olarak yalnızca besin çözeltileri kullanıldığı gibi çeşitli organik ve inorganik katı materyallerden de yararlanılır. Seracılığın yoğun olarak yapıldığı yerlerde, topraktan kaynaklanan sorunların giderek artması ve topraksız yöntemin çözüm olacağı düşüncesi, topraksız tarımı cazip hale getirmektedir.

 

Topraksız tarım nasıl uygulanır.

Topraksız tarımın amacı; bitkilerin gelişmesini besin solüsyonu yardımıyla sağlamak, bitkilerin besin maddesi ve su gereksinimlerini stres oluşturmadan karşılamak ve bunu en ekonomik bir şekilde gerçekleştirmektir. Topraksız tarım aslında örtü altı (özellikle seralarda) yetiştiricilikte uygulanan ancak son zamanlarda açıkta da kullanılmaya başlanan bir yetiştiricilik yöntemidir.

Araştırmalar, topraksız ortamda yetiştirilen domates meyvelerinin en az toprakta yetiştirilenler kadar kaliteli olduğunu göstermiştir. Bu sistemin yerleştirilip yaygınlaştırılması ile tarıma elverişli olmayan taşlık, kayalık, tuzlu ve çorak alanlar ile taban suyu yüksek olan bölgelerde de başarılı seracılık yapılabilecektir. Topraksız kültür kullanılarak değişik ürünler yetiştirilebilir. Bununla birlikte pazar değeri yüksek bitkilerin seçilmesinde fayda vardır.

Topraksız Tarımın Yararları Nelerdir?

  1. Topraksız Olması Ve Bunun Sağladığı Faydalar
  2. Toprak Yorgunluğu Ortadan Kaldırması
  3. Zararlı Ot Sorunu ve Hastalık Önüne Geçilmesi
  4. Aşırı Gübreleme ve Su Tüketiminin Engellenmesi

Pek bunlar ne sağlıyor biraz açalım.

Topraksız Olması: Çoğu çöl vb yerlerde tarım yapmak için toprak bulunamıyor. Bu sebeple o tip ülkeler meyve-sebzeleri ithal ediyor. Ayrıca meyilli ve taşlı arazilere sahip yerlerde çeşitli tarım ürünleri üretemiyor. Lakin topraksız tarım ile uygun ortam sağlandığı takdirde istenilen ürünler elde edilmektedir. 

Toprak Yorgunluğu: Seralarda aynı ürünün arka arkaya uzun yıllar yetiştirilmesi toprak yorgunluğuna neden olmaktadır. Bu da toprak verimliliğini düşürmektedir. Toprak yorgunluğuna çözüm toprak değişimi ve yetiştirilecek üründe değişiklik yaparak ekim nöbeti uygulamaktır. Ancak bu tür uygulamalar üreticiler için fazla pratik olmadığı gibi fazla ekonomik de değildir. Üstelik modern tarımda alınan tüm önlemlere rağmen, verim ve kalitede istenilen boyutlarda artışlar sağlanamamıştır.

Topraksız tarım nedir

Zararlı Ot Sorunu ve Hastalık Önüne Geçilmesi: Belki de tarımda en istenmeyen şey, zararlı otların ve hastalıkların ürüne zarar vermesidir. Yoğun tarımın yapıldığı ve sürekli aynı ürünün yetiştirildiği yerlerde bağışıklık kazanan hastalık, zararlı ve yabancı otlar büyük sorun olmaktadır. Modern tarımda ilaçlı mücadele yapılarak sorun ortadan kaldırılmaya çalışılsa da tam bir kontrol sağlanamamaktadır.

Aşırı Gübreleme ve Su Tüketiminin Engellenmesi: Topraklı tarım yapılan alanlarda ve özellikle seralarda bitkilerden daha çok verim ve kalite elde etmek için aşırı gübre kullanmaktadır. Bu durum ileride gübre açığına ve çevrede kirletici etkilere neden olmaktadır.

Topraklı tarım yapılan alanlarda, verilen suyun bitkilerce kullanılan miktarını saptamakta güçlükler çekilmektedir. Suyun toprağın derinliklerine sızması, toprak ve bitkiden buharlaşma ile kaybolması sonucu bitkileri sulamak için kullanılan su tüketimi topraksız tarımda kullanılanın 4–5 katı olabilmektedir.

Topraksız Tarım Sulama Sistemleri ?

Topraksız tarımın en önemli noktası etkin su yönetimi ve sulama sisteminin etkinliğidir. Topraksız tarımda bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm gübre, ilaç ve diğer kaynaklar su ile taşınır. Sulama sistemlerinde çeşitli otomasyon çözümleri kullanmak mümkündür.

esular olarak topraksız tarım uygulamaları için kablosuz ve IOT çözümler sunmaktayız. Tarımda sulamanın önemini biliyoruz ve sulama için kablosuz pilli sulama ve sensör çözümleri geliştiriyoruz. Web ve mobil destekli ara birimler, kablosuz pilli vana kontrol üniteleri, toprak nemi, ultrasonik akış ölçerler ve pilli, güneş enerjili gsm’li çözümler ile  akıllı sulama çözümleri sağlıyoruz. esular akıllı sulama ve otomatik sulama çözümlerini topraksız tarım sulama sistemlerinde kullanabilirsiniz.  Hm otomatik sulama ve gübreleme yapabilir hemde uzaktan izleme ve kontrol olanaklarına imkan tanır.

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Topraksız Tarım

Topraksız Tarım” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön