Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Teknoloji

ESG LoRa; düşük güç tüketimi, uzun batarya ömrü ve uzun menzile sahip akıllı algılama ve kontrol altyapısıdır.

ESG LORA ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Açık alan sulana otomasyon çözümleri

Giderek büyüyen şehirlerde yapılan hizmetleri daha iyi yönetebilmek, yaşam kalitesini artırmak ve işletme giderlerini sürdürülebilir bir şekilde azaltmak için akıllı çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. ESG LoRa teknolojisi bu noktada en önemli çözüm kaynağıdır.

ESG LoRa teknolojisi ile düşük güç tüketimli, uzun mesafe iletişimli, esnek iletim hızlı ve mükemmel çevre uyumluluğu olan akıllı bir algılama ve kontrol altyapısı sağlıyoruz. Bu altyapı sayesinde binlerce cihazdan verileri akıcı bir şekilde topluyoruz.

Akıllı sistemler için gerekli uç cihazların ihtiyacı olan modüleri, haberleşme ağını ve modüllerden gönderilen verileri toplayan gateway çözümünü üretip tümleşik çözümler üretiyoruz. Kablosuz, Ethernet ve 3G/4G destekli olan gateway ile toplanan veriler herhangi bir noktaya kolaylıkla iletilmektedir ve gateway cihazlarının birbirleri ile haberleşmesini sağlayabilmektedir.

ESG LoRa 1 GHz’in altındaki lisansız spektrum alanını kullanmaktadır ve bu da uygulamalara ek maliyet getirmemektedir. 15 Km üzerinde iletişim, 10 yıl gidebilecek batarya, 10 binden fazla noktadan veri toplamayı destekleyen toplama noktası tasarımlarıyla kablosuz iletişim ve takipte yeni bir boyuta geçilmiştir.

Çift yönlü iletişim sayesinde uç noktaların istenildiği gibi yönetilmesi oldukça kolaydır. Akıllı sistemler için sensörlerinden bilgi akışı sağlanarak sistemlerin yönetilmesi ile hem verim artışı sağlanıp hem de maliyetlerin azalması sağlanmaktadır.

ESG LORA HANGİ ALANLARDA KULLANILABİLİR?

Dünyanın her yerinde su sayaçları, elektrik sayaçları, gaz sayaçları, sokak lambaları, çöp kutuları, boru hatları, gürültü ve gaz dedektörleri şehirlerde muazzam bir şekilde kullanılmaktadır. Bu cihazlar kurulum yerlerinde güç kaynağı kullanımı kısıtlamaları ve uzun mesafe iletişim problemleri nedeniyle bir ağa bağlanamıyorlardı. Aynı zamanda kırsal alanlar ve büyük tarım arazilerinde verilerin toplanmasında da güçlük çıkıyordu.

ESG LoRa çözümü bu cihazların uygun maliyetli bir şekilde bağlanmasına yardımcı oluyor. LoRa ve LoRaWAN protokolü 868Mhz lisanssız spektrumda kullanılır ve bu da kullanan uygulamalara hiçbir ek maliyet getirmez. Son noktada kullanılan cihazlar, yıllarca stabil olarak çalışabilmesi ve radyo verilerini kilometrelerce yayabilmesi için özel olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

ESG LoRa uzun hava yayılım mesafesi, düşük güç tüketimi, yüksek hassasiyet, güçlü spektrum yayma ve şifrelenmiş güvenli iletimi sunar.

GÜVENLİK

Uzaktan okuma sistemlerinde ve IoT uygulamalarında verilerin gizliliği esastır. Verilerin değiştirilmemesi ve yetkisiz kişilerin bu bilgileri görmemesi için güvenli şifreli haberleşme sistemi kullanılmaktadır.

Haberleşme ağı içerisinde bulunan tüm veri iletimleri AES 128 algoritması ile şifreli olarak yapılmaktadır ve dış müdahalelere karşı korumalıdır. Şifreleme anahtarları yerel ve uzaktan haberleşme ile değiştirilebilmektedir.

Haberleşme ağı içerisinde yer alan tüm sistem cihazları arasındaki haberleşme sırasında bilginin korunması, bütünlüğünün sağlanması, erişebilir ve ulaşabilir olması sağlanmaktadır. Sistem üzerinde taşınacak olan sayaç verileri, AES 128 şifreleme standardı ile şifrelenip ve yalnızca ESG Soft yazılımı tarafından haberleşmenin son aşamasında çözümlenebilmektedir.

Başa dön