Akıllı Peyzaj Sulaması

peyzaj-alanlarında-akıllı-sulama-sistemi

Akıllı Peyzaj Sulaması

Akıllı peyzaj sulaması nedir ? Peyzaj alanlarında istenilen bitki örtüsünün her dem yeşil kalarak estetik görüntüyü korumasıdır. Yeşil dokuyu korumanın en önemli faktörü düzenli ve doğru oranda sulamadır. 

Dış mekan sulaması için kullanılan suyun %50 ye kadarı israf edilmektedir. Bu israf edilen su sadece çevreye değil bütçeye de büyük ölçüde zarar veriyor. Modern bir akıllı sulama sistemi kurmak, su tüketimini, enerji kullanımını makul bir seviyede tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yeşil doku sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek mükemmel bir bakım aracıdır.

peyzaj-alanı-akıllı-sulama-

Akıllı Peyzaj Sulaması Nasıl Yapılır

Akıllı peyzaj sulaması nasıl yapılır ? Peyzaj alanında kullanılan sprinkler, damlatıcılar, fıskiyeler gibi sulama sistemlerini, otomatik günün istenilen saatinde istenilen yerde çalıştırıp durdurmak, toprağın nem miktarını izleyerek sulamayı otomatik olarak optimum seviyelere ayarlayan, esular olarak kullandığımız; Akış, basınç, yağış, nem, toprak nem gibi sensör verileri, ürün tipi, kullanım alanı ve ihtiyaçlar çerçevesinde değişik veriler kullanarak  ve kullandığımız IOT teknolojik çözümlerle peyzaj alanlarında sulama modernize edilir. 

Peyzaj alanlarında düzgün tasarlanmış ve kurulmuş bir akıllı sulama sistemi, optimum toprak nemi koşulları sağlayarak bitki sağlığını iyileştirirken önemli ölçüde su, enerji ve bütçe tasarrufu sağlayabilir.

akıllı-peyzaj-sulaması

Akıllı Peyzaj Sulama Bileşenleri

Akıllı peyzaj sulama bileşenleri, dijital sensörlere dayalı geliştirilen teknolojileri içerir bunlardan bazıları;

Toprak Nem Sensörü 

Bu teknoloji, toprağın gerçek nem içeriğini ölçmek için kullanır. Daha sonra bu verilere göre sulama suyunun zamanını ayarlar. Esular olarak kullandığımız kablosuz pilli nem sensörü sensörü  pil ile çalışmaktadır. Belirli aralıklar ile nem ölçümü yapılarak  iletilir ve nem değerleri uzaktan izlenebilir. Aynı zamanda bu değerler belirli aralıkları aşıldığı anda sunucuya iletilmekte ve alarmlar oluşturulabilmektedir. Limit değerler uzaktan kablosuz olarak ayarlanabilmektedir.

Akış Sensörü 

Bu sensör sayesinde akışta herhangi bir kayıp kaçak olup olmadığını tespit ederek sulama kontrolü sağlar. Geliştirdiğimiz kablosuz pilli sayaç kontrol sensörü, kablolama gerektirmeden pil ile çalışmaktadır. Belirli aralıklıklarla ile nem ölçümü yapılarak  iletilir ve sayaç akış ve tüketim değerleri uzaktan izlenebilir.

Basınç Sensörü

Kablosuz uzaktan kontrol edilebilen basınç sensörleri sayesinde, basıncı limit seviyesinde tutarak enerji ve su tasarrufu sağlar pompa kalitesini arttırır. 

Su Seviyesi Sensörü 

Kablosuz pilli şamandıra durum kontrol algılayıcı verici ve alıcı ile havuz dolum işlemlerinde kablosuz kontrol sağlar. Özellikle enerji olmayan havuz ve depolarda kullanım için uygun çözümler sunuyoruz. Havuz dolup şamandıra tetiklediği zaman şamandıra durum bilgisini alıcıya ileterek pompa, vana vb. sistemlerinizin kontrol yapılması sağlanır. 

Web ve Mobil Uygulama ile Pratik Sulama Yönetimi

Web ve mobil uygulama üzerinden tüm sulama sürecini yöntebilir, vana ve sensörlerinizi ekleyip gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede tam otomatik akıllı sulama sistemi kurulumu tamamlanarak etkin şekilde sulama gerçekleşir. 

 

Akıllı Peyzaj Sulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön