Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Arpa Zararlıları

esular-arpa-bitkisi-zararlıları

Arpa Zararlıları

Arpa bitkisi, birçok zararlı organizmanın hedefi olabilir. Bu zararlılar, arpa üretimini olumsuz etkileyebilir ve verim kaybına neden olabilir. İşte arpa bitkisinin başlıca zararlıları:

Arpada Ekin Kambur Böceği ( Zabrus sp.)

Arpa Ekin Kambur Böceği (Zabrus sp.), arpa ve diğer tahıl bitkileri üzerinde zararlı bir böcek türüdür. Bu böcekler, bitki köklerini yiyerek bitkilere zarar verirler ve bu nedenle özellikle tahıl ürünlerinin yetiştirildiği alanlarda çiftçiler için sorun olabilirler.

 

Semptomlar

Ekin kambur böceklerinin yetişkinleri 1-2 cm uzunluğunda ve genellikle kahverengi veya siyah renklidir. Larvaları, toprak altında yaşar ve bitki kökleriyle beslenirler. Kökler üzerinde yaralar oluşturarak bitkilerin su ve besin maddelerini almasını engellerler. Bu nedenle, büyük bir zararlı nüfusu varsa, bitkilerin büyümesi zayıflar ve verim kaybına neden olabilir.

Etmen

Böcek

Zararlının Gelişme Koşulları

Dişiler, yumurtalarını bitki köklerine yakın toprak altına bırakır. Yumurtalar, genellikle yazın bırakılır ve birkaç hafta boyunca inkübasyon sürecinden geçerler.

Mücadele Yöntemi

Zabrus’un yılda bir döl vermesi nedeniyle, yapılacak münavebe ile zararlının yoğunluğu birkaç sene içinde en alt düzeye indirilecektir. Bu nedenle ekim nöbetine önem verilmeli, mümkün olduğunca münavebede çapa bitkilerine yer verilmelidir. Ayrıca derin sürüm zabrus zararını azaltmaktadır. Zabrusa karşı en etkin mücadele tohum ilaçlamalarıdır. Bu nedenle zararlının bulaşık olduğu alanlarda tohumlar usulüne uygun ilaçlandıktan sonra ekilmelidir.

Arpada Yaprak Bitleri (Sitobion avenae)

Semptomlar

Sarı veya beyaz çizgili yapraklar; bayrak yaprakları kıvrılmış olabilir; bitkiler bodur olabilir ve yekeler yere paralel uzanabilir; bitkiler soğuk havalarda mor bir renge dönüşebilir; böcekler küçük ve yumuşak gövdelidir ve türlerine göre sarı, yeşil, siyah veya pembe renkte olabilir; böcekler, bitkilerde isli küf oluşumunu teşvik eden “bal özsuyu” adı verilen şekerli bir madde salgılar.

Etmen

Böcek

Zararlının Gelişme Koşulları

Tarlalar, ortaya çıktıktan sonra periyodik olarak yaprak biti popülasyonları açısından kontrol edilmelidir.

Mücadele Yöntemi

Yaprak bitlerini yapraklardan uzaklaştırmak için sağlam bitkilere güçlü bir su jeti püskürtülebilir; Böcek öldürücüler genellikle yaprak bitlerini tedavi etmek için yalnızca istila çok yüksekse gereklidir – bitkiler genellikle düşük ve orta düzeydeki istilayı tolere eder; böcek öldürücü sabunlar veya neem veya kanola yağı gibi yağlar genellikle en iyi kontrol yöntemidir; Kullanmadan önce her zaman ürünlerin etiketlerini belirli kullanım yönergeleri için kontrol edin; ticari plantasyonlarda yaprak biti sayıları genellikle avcılar ve doğal düşmanlar tarafından kontrol altında tutulur; Kimyasal mücadele düşünülmeden önce faydalı böcek popülasyonları değerlendirilmelidir; Yararlı böcek popülasyonu yoksa ve yaprak bitleri zarar veriyorsa uygun böcek ilaçlarını uygulanır.

Arpa Unlu Böceği (Trionymus haancheni)

Semptomlar

Hem periler hem de yetişkinler yapraklardan ve gövdeden özsuyu emerek sararmaya ve kahverengileşmeye neden olur. Ağır istila büyümede azalmaya yol açar. Unlu böceği bal çiyini salgılar ve bu da isli küf oluşumuna neden olur.

Etmen

Böcek

Zararlının Gelişme Koşulları

Arpa sapının yakınında beyaz pamuksu kütlenin görülmesi unlu böceği istilasının göstergesidir.

Mücadele Yöntemi

Doğal düşmanları teşvik edilebilir. İstila şiddetli ise uygun böcek ilacı uygulanabilir.

Arpada Pis Kokulu Böcekler (Euschistus spp.)

Semptomlar

Süt veya yumuşak hamur aşamasında kafanın hasar görmesi; kokuşmuş böcekler sıklıkla ağız kısımlarında ikincil enfeksiyonlara neden olabilecek patojenler taşır; yetişkin böcek kalkan şeklindedir ve kahverengi veya yeşil renktedir; pembe, kırmızı veya sarı işaretler olabilir; yumurtalar tambur şeklindedir ve yaprakların üzerine kümeler halinde serilir; Larvalar yetişkinlere benzer ancak daha küçüktür.

Etmen

Böcek

Zararlının Gelişme Koşulları

Yetişkin böcekler kışı yaprakların altında, baklagillerin, böğürtlenlerin üzerinde veya hardal veya Rus devedikeni gibi bazı yabani otların üzerinde geçirirler.

Mücadele Yöntemi

Pis böcekler için kışlama alanı görevi görebilecek mahsulün etrafındaki yabani otları temizleyin ve yıl boyunca iyi yabani ot yönetimi uygulayın; Organik olarak kabul edilen kontrol yöntemleri arasında böcek öldürücü sabunların, kaolin kilinin kullanımı ve doğal düşmanların korunması yer alır.

Apra hastalıkları yazımız.

Arpa Zararlıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön