Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Domates Güvesi Tuta Absoluta

Domates Güvesi Tuta Absoluta

Domates Güvesi Tuta Absoluta

Semptomlar

Yapraklarda ince, beyaz, dolambaçlı yollar oluşturur. Yapraklarda beyaz lekelere ve bitkiden zamanından önce düşen yapraklara neden olabilir; erken istila meyve veriminin düşmesine neden olabilir; yetişkin yaprak avcısı, yumurtalarını yaprağa bırakan küçük siyah ve sarı bir güvedir; larvalar yumurtadan çıkar ve yaprak içleriyle beslenir.

Sebep

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları

Tuta absoluta’nın (yaprak madencilerinin) kökeni ve dağılımı: Bu tür, Güney Amerika ülkelerinden gelmektedir. Böcek daha sonraki yıllarda İspanya (2006), Fransa, İtalya, Yunanistan, Malta, Fas, Cezayir, Libya ve Türkiye’ye yayılmıştır. Ayrıca böcek Suriye, Lübnan, Ürdün, Irak, İran, Suudi Arabistan, Yemen, Umman ve diğer Körfez ülkelerinde tespit edilmiştir. Afrika’da Mısır, Sudan, Güney Sudan, Etiyopya, Uganda, Kenya ve Tanzanya’ya (Doğu’da) ve batıda Senegal ve Nijerya’ya yayılmaktadır. (Enfekte olmuş meyveler ve ambalaj malzemeleri yoluyla yayılır). Yaşam döngüsü: Olgun larvalar yapraklardan toprağa düşerek pupa olur; tüm yaşam döngüsü, sıcak havalarda 2 hafta kadar kısa sürebilir; Böcek yılda 7 ila 12 nesil geçebilir. Verim kaybı: Kontrol edilmezse böcek %100 verim kaybına neden olur. Larva apikal tomurcuklar, ihale yeni broşürler, çiçekler ve onu domateste ciddi bir zararlı yapan yeşil meyvelerle beslenir. Konak Aralığı: Bu böcek ayrıca patates, patlıcan, pepino ve tütün gibi diğer solanlı bitkilere de saldırır. Ayrıca birçok solanlı yabani ot üzerinde rapor edilmiştir.

Mücadele Yöntemleri

Yaprak madencilerinin doğal düşmanları normalde popülasyonları kontrol altında tutar; ekimden önce yaprak madencisi hasarı belirtileri için transplantları kontrol edin; aynı yerde veya yakınında yeni dikim yapıyorsanız, hasattan hemen sonra bitkileri topraktan çıkarın; tarlayı yabani otlardan, özellikle Solanum, Datura, Nicotiana’dan uzak tutun; böcekleri izlemek ve kontrol etmek için feromon tuzakları ve beyaz yapışkan tuzaklar kullanın; sadece yaprak madencilerinin  zararı gereksiz ilaçlama olarak tespit edildiğinde böcek öldürücüleri kullanın, aynı zamanda doğal düşmanlarının popülasyonlarını da azaltacaktır.

Domates Güvesi Tuta Absoluta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön