Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Esular’ın Yenilikçi Toprak Nem Sensörleri

Esular Toprak Nem Sensörlerinin Çiftçiler İçin Önemi Nedir?

Dünyanın tatlı su kaynaklarının % 73’ü tarımda sulama amaçlı kullanılıyor. Türkiyede tatlı suyun yüzde 70’ yakını tarımsal sulama için kullanılıyor. Uygun olmayan sulama yönetimi uygulamaları nedeniyle mahsullerden genellikle optimalin altında verim alınıyor. Ayrıca fazla sulama gıdanın kaynağı olan toprağın mineral dengesini olumsuz etkiliyor ve tuzlanma problemine sebep oluyor.

Çiftçiler Tarlalarındaki Toprak Nemini İzleyebilseydi Ne Olurdu?

Sulama konusunda bilinçli kararlar almalarına ve aynı zamanda uygun maliyetli olmalarına yardımcı olacaktır. Çiftçiler toprak nemini izleyerek su kullanımlarını optimize edebilir, ürün verimini artırabilir, yüksek kaliteli ürünler üretebilir, su kaynaklarının bilinçsiz tüketimini azaltabilir ve sulama masrafı tasarrufu ve ürün verimlerin de artış sağlayabilir.

Toprak nemini izlemek, çiftçilerin gerçek toprak suyu durumunu ve ekinlerinin ne kadar kullanması gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır. Esular toprak nem sensörleri, düşük kalitelisiz üretimden kaçınmak için ne zaman sulama yapılacağı ve ne kadar su sağlanması gerektiği konusunda bilinçli sulama kararları alınmasını sağlar.

Esular’ın Yenilikçi Toprak Nem Sensörleri Yardımıyla, Çiftçiler Tarafından Sıkça Sorulan Bu Sorulardan Bazıları Kolayca Yanıtlanabilir:

  • Sulama için en iyi zaman ne zaman?
  • Toprağa yeterince su sızdığını nasıl anlarım?
  • Sulama suyunun ulaştığı toprak derinliği nedir?
  • Çok mu az su kullanıyorum?  Yoksa doğru mu?
  • Toprağın buharlaşması nedeniyle ne kadar su kaybı gerçekleşir ?
  • Mahsul kökleri yeterince su emmiş mi?
  • Sulama yapılmayan günlerde mahsulüm için ne kadar su rezervi mevcut olacak?

Çiftçileri desteklemek ve üretkenliklerini artırmalarına yardımcı olmak için geliştirmiş olduğumuz toprak nem sensörleri teknolojimiz sayesinde en iyi performansı sağlayarak çiftçilerin gelirlerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyoruz.

Esular Toprak Nem Sensörlerinin Özellikleri

Kablosuz İletişim

Ölçüm verileri kablosuz olarak iletilmektedir. 10 km kadar verileri iletmek mümkündür. Çift taraflı veya tek taraflı olarak iletişim sağlamaktadır.

Pil İle Çalışma

Toprak nem sensörü tamamen dahili pil ile çalışmaktadır. 3.6 Volt lityum iyon pil ile çalışmaktadır. 5 yıldan fazla pil ömrü sunmaktadır.

Nem Sensörü 

1 adet nem sensörü girişi vardır. Bu girişten toprak nemi ölçümünü gerçekleştirmek münkündür. 

Kolay Ölçekleme

Kablosuz yapısı, kablolama gerekmemesi ve kolay kurulum sayesinde otomasyon sisteminize kolayca yeni sensörler ekleyebilir sistemiminizi genişletebilirsiniz.

Ip68 Tamamen Su Geçirmez Yapıdadır.

toprak nem sensörü-kullanimi
toprak-nem-sensoru

Esular ekibi olarak sahada yaptığımız bazı çalışmalar. 

Esular’ın Yenilikçi Toprak Nem Sensörleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön