Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

İklim Değişikliği ve Tarım Raporu

Kablosuz otomatik sulama sistemi

İklim Değişikliği ve Tarım Raporu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülke genelinde yapılan ‘İklim değişikliği ve Tarım’ konulu çalıştayların sonuçlarının toplandığı 27 maddelik ‘İklim Değişikliği ve Tarım Değerlendirme Raporu’nu açıklayarak ‘Tarım ve mera alanları için, kuraklık erken uyarı sistemleri kurulacaktır’ dedi.

Son yıllarda Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz havzasında, iklim değişikliğinin artan etkilerine daha sık şahit olunduğunu söyleyen Pakdemirli, ‘Diğer taraftan, su stresi çeken ülkeler grubundayız. Suyumuzun dörtte üçüncünden fazlasını tarım kullanıyor. Nüfus artışı ve iklim değişikliğiyle birlikte 2040 yılında kişi başına düşen su miktarımızda yüzde 17 azalış bekleniyor. Üstelik 2050 yılındaki nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak için bugünkünden yüzde 60 daha fazla üretmek, bu üretim için de yüzde 15 daha fazla su kullanmak zorundayız. Kısacası; Türkiye olarak iklim değişikliğiyle mücadelede diğer ülkelerden daha hızlı hareket etmeli, daha etkin politikalar üretmeli ve tedbirlerimizi vakit kaybetmeksizin hayata geçirmeliyiz’ dedi.

Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi Eylem Planı

Yayınlanan iklim değişikliği ve tarım raporunda bahsedilen en önemli konu iklim değişikliğinin en çok su kaynaklarımızı olumsuz etkilediğidir. Ülke genelinde sulamaya açılan alanlarda sulama oranı %65 ve sulama randımanı ise %45’dir. Ayrıca; 71 kg et için 15 ton su ve 1 fincan kahve için 170 kg suya ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulduğunda su kaynaklarının sürdürülebilir yönetilmesi gerektiğini daha da önemli kılmaktadır.

Bahsedilen diğer önemli bir konuda ise kuraklıktır, tarımsal su kullanımının planlaması, kuraklığın yaşanmadığı dönemlerde gerekli tedbirlerin alınması ve kriz dönemlerinde etkin mücadele Bakanlığımızın “Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi Eylem Planı” kapsamında yönetilmektedir.

Aşırı sulama

Yapılması Gereken Uygulama ve Öneriler

  • İklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için üreticilere yönelik basınçlı sulama hibe desteği, toprak analizi desteği, üretim tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları desteklemeleri verildiği bildirilmektedir.
  • Basınçlı sulama sisteminin arttırılması ve vahşi sulama yapılması durumunda ve izinsiz kuyu açma faaliyetleri daha çok denetlenerek, cezaların arttırılmasının sağlanması su yönetimi açısından vurgulanan konular arasındadır.
  • Sulama konusunda üreticiler bilinçlendirilmeli ve su tasarrufu sağlayan sistemler yaygınlaştırılmalıdır.
  • Basınçlı sulama sistemlerinin modernizasyonu ve yaygınlaştırılması, çiftçilerin sulamada teknikleri hakkında bilinçlendirilmesi.
  • Yeraltı sularının korunması amacıyla; kısıntılı sulama ile birlikte gece sulaması yapılması teşvik edilecektir.
Yarı taşınabilir yağmurlama sulama sistemleri

İklim Değişikliği ve Tarım Raporu

İklim Değişikliği ve Tarım Raporunun tamamına ;

https://www.tarimorman.gov.tr/TRGM/Belgeler/IKLIM%20DEGISIKLIGI%20VE%20TARIM%20DEGERLENDIRME%20RAPORU.pdf

adresinden ulaşabilirsiniz. 

İklim Değişikliği ve Tarım Raporu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön