Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Kayısı Zararlıları

Kayısıda Kulağakaçan

Semptomlar

Olgun ağaçlar genellikle hasarı iyi tolere eder; genç ağaçların uçlarına zarar verilirse, büyüme bodur olabilir; böceğin beslendiği meyve yüzeyinde sığ, düzensiz şekilli alanlar bulunabilir; böcekler karnın ucunda kıskaç benzeri bir yapıya sahip kahverengi ve parlaktır; 1,3 cm  uzunluğa ulaşabilir.

Etmen

Böcek

Hastalığın Gelişme Koşulları

Kulağakaçanlar gecedir ve genellikle yılda iki nesil geçirirler.

Mücadele Yöntemleri

Tüm yabani otları ağaç tabanlarından çıkarın; ağaçların etrafındaki tüm budama kalıntılarını ve gevşek kabukları temizleyin; su perileri ortaya çıkmadan önce gövdeleri plastik sargı ile sıkıca sarmak onların ağaca tırmanmasını engelleyebilir; Böcek ilacı kullanıyorsanız, kulağakaçanların aktif olmaya başladığı ilkbaharda erkenden uygulayın.

Kayısı Yaprak Güvesi

Semptomlar

Sarılmış ve ipek dokuma ile birbirine bağlanmış bitki yaprakları; haddelenmiş yapraklara beslenme hasarı; bitkinin yaprak dökümü; meyvelerde ipek dokuma da olabilir ve meyvelerde beslenme hasarından kaynaklanan önemli yara izleri olabilir; larvalar rahatsız edildiklerinde şiddetle kıvranırlar ve ipeksi bir iplik üzerinde bitkiden düşebilirler.

Etmen

Böcek

Hastalığın Gelişme Koşulları

Yılda sadece bir nesil böcek.

Mücadele Yöntemleri

Bitkileri istila belirtileri için düzenli olarak izleyin; yaprak açanlar için konukçu olarak hareket edebildikleri için bitki tabanlarından yabani otları çıkarın; yakınlarda şeker pancarı veya yonca yetiştirilen alanlara biber dikmekten kaçının.

Kayısı Yeşil Meyve Kurdu

Semptomlar

Yapraklarda ve meyvelerde çiğnenmiş büyük delikler; Yapraklarda ve meyvelerde sırt ortasında beyaz şerit bulunan soluk yeşil tırtıllar.

Etmen

Böcek

Hastalığın Gelişme Koşulları

Böcek genellikle yetişkin güve olarak kışlar ve yılda sadece bir nesil geçirir.

Mücadele Yöntemleri

Larva ağaçlara zarar verirse Bacillus thuringiensis spreyleri genç larvaları etkili bir şekilde kontrol eder ve çiçeklenme döneminde uygulanabilir; organik olarak kabul edilebilir diğer kontrol yöntemleri arasında Entrust uygulaması; Enfestasyon lokalize ise veya petal düşmesinden kısa bir süre önce veya sırasında uygulanırsa, uygun insektisitler nokta tedavileri olarak kullanılabilir.

Kayısı Zararlıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön