Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Salatalık Kaç Günde Bir Sulanır?

esular-salatalik-kac-gunde-sulanir-web

Salatalık Kaç Günde Bir Sulanır?

Salatalık kaç günde bir sulanır sorusunun cevabı çeşitli faktörlere bağlıdır. Hava koşulları, toprak tipi, bitkinin yaşı, salatalık çeşidi, gibi faktörler sulama sıklığını belirlemede oldukça önemlidir. 

Salatalık bitkileri çok susayan bitkilerdir. Bu nedenle, bol miktarda lezzetli salatalık elde etmek için uygun sulama çok önemlidir. Suyu çok seven salatalık bitkisi için bitki dibinin daima nemli olması gerekmektedir. Yeterli su alamayan salatalık bitkilerinin meyveleri daha küçük, acı ve şekilsiz olur.

esular-salatalik-kac-gunde-sulanir-web-1

Salatalıkların Ne Kadar Suya İhtiyacı Vardır?

Salatalık bitkisinin sulamada en kritik dönem meyve bağlama dönemidir.  Fidelerin dikilmesinden itibaren meyvelerin oluşmasına kadar geçen süre zarfında, çok olmamak koşulu ile, günde 1-2 defa sulanmaktadır. Bu dönem esnasında fazla sulama yapılması dahilinde salatalıklarda sararma (boğulma) gözlenebilir. Bu dönemden sonra her 3-4 günde bir kez sulama yapılmaktadır.

Toprak sürekli nemli tutulması gerektiği için toprak nem sensörü kullanmak önem arz eder.

esular-salatalik-kac-gunde-sulanir-web-2

Salatalık bitkisinin sulama sıklığı aşağıdaki faktörlere bağlı olarak değişebilir:

Hava Koşulları: Hava sıcaklığı, nem seviyeleri ve yağış miktarı sulama sıklığını etkiler. Sıcak ve kuru hava, bitkilerin daha sık sulanmasını gerektirebilir. 

Toprak Tipi: Toprağın drenaj yeteneği önemlidir. İyi drenaj sağlayan topraklar suyu daha iyi tutmaz, bu nedenle sık sulama gerekebilir. 

Bitkinin Yaşı: Genç salatalık fideleri daha fazla suya ihtiyaç duyabilir. Daha büyümüş bitkiler daha az sıklıla sulanabilir. 

Salatalık Çeşidi: Bazı salatalık çeşitleri daha fazla suya ihtiyaç duyabilir.

 

Salatalık Kaç Günde Bir Sulanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön