Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Salatalıkta Fungal Hastalıklar

Salatalıkta Alternaria Yaprak Yanıklığı

Semptomlar 

İlk önce en eski yapraklarda görülen sarı veya yeşil haleli küçük, sarı-kahverengi lekeler; hastalık ilerledikçe lezyonlar genişler ve büyük nekrotik yamalar haline gelir; lezyonlar birleşir, yapraklar kıvrılmaya başlar ve sonunda ölür.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık, sıcaklıkların yüksek olduğu ve yağışların sık olduğu büyüyen bölgelerde yaygındır.

Mücadele Yöntemleri

İnokulum düzeylerini azaltmak için kabakgiller 2 yılda bir başka bir ürünle birlikte döndürülmelidir; mahsul artıkları hasattan sonra mümkün olan en kısa sürede tarladan uzaklaştırılmalı veya toprağın derinlerine sürülmelidir; uygun koruyucu fungisitlerin uygulanması hastalığın gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir; Hastalığın gelişmesine ve yayılmasına neden olan yaprak ıslaklık dönemlerini azaltmak için bitkileri yukarıdan değil tabandan sulayın.

Salatalık Antraknozu

Semptomlar 

Yapraklarda, yaprak saplarında, gövdelerde ve/veya meyvelerde yapraklarda sarı kenarlı, kahverengi, kabaca dairesel lezyonlar; dayanıklı çeşitlerdeki lezyonlar yeşil kenarlı bronz görünür; lezyonlar kurur ve yapraklardan düşer.

Etmen 

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık sıcak havayı sever.

Mücadele Yöntemleri

Bitkiye dayanıklı çeşitler; sadece sertifikalı tohum kullanın; uygun koruyucu fungisitleri uygulayın; bitkileri her yıl döndürün.

Salatalıkta Cercospora yaprak lekesi

Semptomlar 

Hastalığın ilk semptomları, yaşlı yapraklarda açık ila ten rengi kahverengi merkezlere sahip küçük noktalar olarak ortaya çıkar; hastalık ilerledikçe lezyonlar yaprak yüzeyinin geniş alanlarını kaplayacak şekilde büyür; lezyonlar koyu bir sınıra sahip olabilir ve etrafı klorotik bir alanla çevrili olabilir; lezyonların merkezleri kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Mantar bitki artıkları üzerinde yaşar; rüzgar ve su sıçraması ile yayılma; esas olarak tropikal ve subtropikal büyüme bölgelerinde oluşur.

Mücadele Yöntemleri

Daha fazla yayılmayı önlemek için hastalıklı bitkiler uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir; hasattan sonra mahsul artıkları kaldırılmalı veya aşılamayı azaltmak için toprağın derinlerine sürülmelidir.

Salatalıkta Fungal Hastalıklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön