Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Sulama Asistanı Esular’ın Avantajları

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

Sulama Asistanı Esular’ın Avantajları

Esular olarak sunduğumuz kablosuz sulama otomasyonu ve akıllı sulama çözümümüz ile birlikte büyük tarım alanları, meyve bahçeleri, şehir içi peyzaj alanları ve golf sahası, futbol sahası, villa, otel vb. alanlarda kablosuz otomatik sulama çözümü sağlayan ekipman ve teknolojiler sulama alanlarının otomasyonunu sağlamaktayız.

1)Esular kablolama masrafları ve işçiliğinden büyük ölçüde tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.

Cihazlarımız kablosuz özellikte olup kurulumu oldukça basittir. Bir kez kurulduktan sonra, cihazı çalıştırmak için herhangi bir tesisat işlemine gerek yoktur. Hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanabilir. Kablosuz olduğu için ihtiyaç halinde akıllı vanalar, sensörler gibi akıllı cihazlar sisteme kolaylıkla dahil edilebileceğinden sistem sürekli genişletilebilir yapıdadır. Aynı zamanda Esular sistemi herhangi bir insan müdahalesi olmadan otomatik seyrine devam ettiği için sulamada bir aksama olmaz. Hava koşullarına öngörülü olarak sulama periyodu otomatik ayarlandığı için sulama sisteminde otomasyon kullanmak insan faktörlü hataları minimuma indirmektedir.Kurulum giderleri kablolu bir sulama sistemine göre çok daha uygundur.

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

2)Esular çok sayıda vanayı tek bir uygulama üzerinden kontrol etme imkanı sağlar.

Esular vana kontrol üniteleri ile daha uzun, geniş alanların sulama sistemi kontrol ve müdahale edilebilir. Büyük tarım arazilerinde üreticilerin sıklıkla karşılaştığı zorluklardan biri çok sayıda ve birbirinden uzak vanaları tek tek kontrol etmektir. Esular üreticilerin yaşadığı bu zorluğu ortadan kaldırmak amacıyla çok sayıda vanayı tek bir uygulama üzerinden kontrol etmeyi sağlıyor. Bu şekilde insan hatasını en aza indirgiyor ve doğru sulamayı hedefliyoruz.

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

Manisa-Kula’da üreticimiz Süleyman bey’in en büyük problemi engebeli arazisinde vanaları tek tek kontrol etmekti. Esular vana kontrol ünitemiz sayesinde dört adet vanasını tek bir cihazla kontrol etmem mümkün. Artık arazisine gitmeden tek bir uygulama üzerinden vanalarını otomatik olarak kontrol edebiliyor.

3)Esular yüksek miktardaki enerji ve su tüketiminden tasarruf sağlar.

Otomatik kontrol vanaları uzaktan kablosuz olarak çalışır. Sulama suyundan %50’den fazla su tasarrufu ve %30-40 enerji tasarrufu etmek için bitkilere toprak tipine ve hava koşullarına göre doğru miktarda su sağlar. Otomatik sulama sistemi çalışma prensibi ağırlıklı olarak sensör teknolojisi, kablosuz otomatik kontrol teknolojisi ve bilgisayar teknolojisi gibi çeşitli teknolojileri içermektedir. Yağmurlama sulama ve damla sulama gibi akıllı sulama yöntemleri ile birleştirilir 

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

4)Esular sensör çözümleri sayesinde toprağın önemli parametlerini izlemek mümkündür

Doğru ve etkin sulama yapabilmek için toprağın belli parametrelerini bilmek önemlidir. Kablosuz ve pilli yapısı sayesinde çok noktadan izleme ve kontrol yapmak mümkündür. Toprak nemini izlemek, üreticilerin gerçek toprak suyu durumunu ve ekinlerinin ne kadar kullanması gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır. Esular sensörleri, düşük kalitesiz üretimden kaçınmak için ne zaman sulama yapılacağı ve ne kadar su sağlanması gerektiği konusunda bilinçli sulama kararları alınmasını sağlar. Aynı zamanda CO2 takibi, havuz seviye ölçümü, yağış miktarı takibi, yaprak sıcaklık ölçümü vb. parametrelerin takibini yapmanız için de esular sensör çözümleri mevcuttur.

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

Azerbaycan’da bulunan Narenciye üreticimiz Hüseyin bey, mahsül kalitesini arttırmak ve doğru sulama yapmak amacıyla Esular toprak nem sensörlerini kullanmaktadır. Uygulamamız üzerinden toprak nem seviyesini ölçüyor ve uyarı takip sistemimiz ile nem düştüğünde sulamasını aktif hale getiriyor. Bu şekilde üreticimiz doğru ve verimli sulamasını otomatik olarak yapıyor.

5)Esular sistemi ile büyük arazileri ve işletmeleri uzaktan izleme ve kontrol etmek mümkündür.

Esular yazılımı bulutu tabanlı web ve mobil uygulama destekli akıllı sulama yönetimidir. Bu yazılım ile istediğiniz her yerden tüm sulama sürecini yönetebilirsiniz. Bir çok otomatik sulama ve akıllı sulama yönetim özelliğine sahip uygulamamız ile tüm sulama sürecini etkin şekilde yönetmek sizin elinizde. Esular vana kontrol üniteleri sayesinde vanaları otomatik olarak açıp kapama ve sensör desteği ile sulama zamanınızı planlamanız sağlanır. İlgili arazi bilgileri, sulama  vana ve sensörleri uygulamaya kaydedilir. Gerekli sulama ayarlamaları yapılır. Otomatik ve sensör destekli sulama görevleri eklenir. Sulama manuel yada otomatik olarak gerçekleştirilir. Uygulamamız sayesinde arazinize gitmeden vanalarınızı kontrol etme, sulama miktarınızı istatistiksel olarak takip imkanı sağlıyoruz. 

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

Bursa-Karacabey’de bulunan TAT fabrikasında geniş tarımsal arazinin içinde bulunan çok sayıda vana ve pompayı manuel ile kontrol etmek hem insan gücünü arttırmakta hemde hata oranını yükseltmektedir. Esular olarak TAT fabrikasında bulunan çok sayıda vana ve pompayı tek uygulama ile kontrol etmeyi sağladık. Bu şekilde hem hata oranını aza indirgemiş olduk hem de doğru sulama imkanı sağladık.

6) Esular ile aşırı basınç artışını kontrol etmek mümkün

Üreticilerimizin sıklıkla yaşadığı basınç artışı problemi esular basınç sensörü ile ortadan kalkmaktadır. Basınç sensörü kablosuz olarak çalışmaktadır. Ölçüm değerleri belirli aralıklar ile sunucuya iletilmektedir. Aynı zamanda bu değerler belirli aralıkları aştığı anda sunucuya iletilmekte ve alarmlar oluşturulabilmektedir. Bu şekilde basınç arttığı anda uyarı takip sistemi ile haber vermektedir. Limit değerler uzaktan kablosuz olarak ayarlanabilmektedir.

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

7)Esular Toprak altı sulama sisteminde Gübre ve su sızıntılarını engelleme imkanı sağlar.

Daha çok sulamayı zorlaştıran arazi yapısı, kötü iklim koşulları, yetersiz su havzası gibi olumsuz durumlarda kullanılan toprak altı damla sulama sisteminde toprağa entegre edilen borular aracılığıyla su ve gübre damlalar halinde direkt bitkinin köküne ulaşması hedefleniyor. Ancak toprak altı sulama sisteminde karşılaşılan en büyük zorluklardan biri su ve gübre sızıntılarıdır. Sistemde oluşan sızıntıları bulmak ve onarmak zaman kaybını büyük oranda arttırmaktadır. Aynı zamanda üreticilerimizin yaşadığı bu problem maddi olarak büyük hasarlar vermektedir. Sızıntının büyüklüğüne ve fark edilme zamanına göre maddi ve manevi zararlar artmaktadır. Geliştirdiğimiz sensör çözümleri ve sayaçlar ile beraber sızıntı tespiti yapabiliyoruz. Bu sayede erken müdahale imkanı sağlıyoruz.

Sulama-asistanı-esuların-avantajları

8)Esular ile kıllı damla sulama filtre temizleme ve takip sistemi ile suyun etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyoruz.

Filtre takibi ve otomatik temizleme mekanizmaları sayesinde damla sulama verimliliğinizi maksimuma çıkarır. Sürekli basınç takibi, otomatik temizleme ve performans izleme özellikleriyle bu sistem, filtre ömrünüzü uzatır, su yönetimini optimize eder ve tarımsal verimliliği artırır. Ayrıca, uygulama üzerinden sürekli takip ve otomatik alarmlar sayesinde, filtre tıkanma ve kirlenme durumlarını önceden tespit edip önlem almanıza olanak sağlar. Bu sayede filtre sağlığınız korunmuş olur.

Sulama Asistanı Esular’ın Avantajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön