Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Tarım 4.0 Nedir?

Tarım 4.0 Nedir?

Son yıllarda artan küresel nüfus ve gıda fiyatlarının artışı, gıda zincirin ilk halkası olan tarımın önemini giderek artırıyor. Artan nüfusla birlikte gıda ihtiyaçlarının dengesini eşitlemek için daha yüksek verim de mahsul talepleri ve giderek bozulan iklim dengesi ile birlikte doğal kaynakları korumak amaçlı  tarımda bilgi, iletişim ve teknolojik yenilikler yapılarak açığın kapatılması gerektiği kaçınılmaz bir gerçek olmuştur.

Toplam nüfusun artışının yanı sıra tarımsal faaliyet ile uğraşma potansiyeli yüksek kırsal nüfusun azalması trendi tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin önünde bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle tarımsal üretime teknolojik çözümlerin entegre edilmesi gelecek dönemde bir zorunluluk olarak bütün dünyanın çözmesi gereken bir konudur.

Tarımın da temel düşünce tarzı,  giderek azalan kısıtlı doğal kaynakları korumak ve birim arazi alanlarından maksimum verimi sağlamak felsefesiyle gelişen teknolojik bağlantılar bizleri yeni nesil tarım uygulamaları ile tanıştırmaktadır. Tarımda olumlu yönde teknolojik gelişmeler gıda sektöründe iyileşmeleri arttırmaktadır. Yeni nesil tarımda dikkat çeken ve sıkça duyduğumuz Tarım 4.0 bu eksikliği gidermede önemli rol oynamaktadır. 

Ülkemiz verimli toprak ve iklim şartları ile dünyanın en önemli tarımsal üretim potansiyeline sahip ülkelerinden birisidir. Tarım 4.0 uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte tarım sektörü ülkemizin stratejik sektörlerinden birisi olmaya devam edecektir.

Tarım 4.0 Nedir ?

Günümüz dünyasında  endüstri ve sanayide yaşanan devrim ile birlikte tarım sektöründe önemli teknolojik gelişmeler oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Tarım 4.0, Akıllı Tarım, Dijital Tarım gibi isimler verilmekte ve genel olarak sensörler, algılayıcılar, mikroişlemciler, otonom karar sistemleri, bulut tabanlı bilgi ve iletişim teknolojileri içeren akıllı teknolojilerin tarım sektöründe uygulanmasıdır

Tarım 4.0 Uygulamaları

Tarım 4.0 (akıllı tarım, dijital tarım) uygulamaları, sensörler, drone ve uydu teknolojileri, robot teknolojileri, görüntü işleme teknolojileri ve yapay zekâ olarak sıralanabilir. Sensörler yardımıyla su tüketimi SMS uyarıları ile izlenebilir. Otomatik ve akıllı sulama, IoT yardımıyla gerçekleştirilir. Bu sensörler basınç, nem, sıcaklık ve ışık seviyeleri hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olur. Bu uygulama sayesinde çiftçiler bölgelerindeki hava tahminlerine ulaşarak daha doğru karar verebilmektedir. Akıllı sulama sistemleri, tarımla uğraşanların hayatını kolaylaştıran ve özellikle su tasarrufu konusunda büyük kolaylık sağlayan bir sistemdir. Çiftçiler akıllı sulama sistemleri sayesinde tarlaya gitmeden bulundukları yerden tarım arazilerini sulayabilmektedir.

Aynı şekilde uzaktan algılamayı sağlayan drone ve uydu teknolojileri  kontrol etmesi de tarım 4.0 gelişmeleri arasında yer alıyor. Drone ve uydu teknolojileri  sayesinde, arazinin verimliliğini etkileyen parametreleri araziye gitmeden belirlemek mümkündür. Böylece arazideki hastalıklar ve zararlılar basit bir şekilde tespit edilmektedir. Tüm bu tarım 4.0 uygulamaları ile arazinin hangi alanına ne kadar ve ne çeşit gübre kullanılması gerektiği, ilaçlama tipi, tarlayı sulama zamanı, toprağın durumu, ürün hasat zamanı gibi tarımsal faaliyetler detaylı ve gerçek zamanlı olarak rapor edilmektedir.

akıllı tarım uygulamaları, tarımsal sulama çözümleri, kablosuz tarım

Tarımda 4.0 çözümlerini benimsemek şu anlama gelir:

  • Mahsulün su gereksinimlerini tam olarak hesaplayarak veya belirli bitki hastalıklarının, veya zararlılarının başlangıcını önceden tespit ederek gereksiz israfın önlenmesi. 
  • Maliyet üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak  ekim ve hasatın tüm aşamalarını büyük bir hassasiyetle planlayabilmek , hem zamandan hem de masraflardan tasarruf etmek. 
  • Tedarik zincirinin izlenebilirliğinin iyileştirilmesi, az hata payı ile sürdürülebilir bir şekilde yüksek kaliteli gıda üretilebilmesi anlamına gelir. 
Tarım 4.0 Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön