Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

2023 Yılı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri Desteği Başvuruları Başladı

2023-yili-bireysel-sulama-sistemleri-hibe-desteği-başvurulari-başladi

2023 Yılı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri Desteği Başvuruları Başladı

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hibe programına  son başvuru tarihi, 28 Şubat 2023, başvuru sahipleri dosya halinde tek nüsha olarak elden İl Müdürlüğüne (Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü) teslim edilerek yapılacaktır.

Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak şartıyla gerçek ve tüzel kişiler aşağıda belirtilen yatırım konularından yararlanmak üzere başvuru yapabilirler;

  1. Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,
  2. Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,
  3.  Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,
  4.  Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,
  5.  Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,
  6.  Tamburlu sulama sistemi kurulması,
  7.  Güneş enerjili sulama sistemi kurulması,
  8.  Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri,
  9.  Akıllı sulama sistemleri.
  10. Akıllı sulama sistemleri kapsamında; 

Yerleştirilen sensörler aracılığıyla topraktaki nem oranının algılanarak merkezden veya mobil uygulamayla uzaktan ya da otomasyon aracılığıyla kontrol edilen sulama sistemleri için “akıllı sulama sistemi” ve “proje kontrol görevlisi, resmi kontrol” tanımları ve tam otomatik fitreler, karıştırıcılı gübre tankları, debi kontrollü gübreleme pompaları, solenoid vanalar, meteoroloji istasyonları ve kontrol sistemleri gibi sadece tarla içinde kullanılan malzemelerin başvuruya ait parsellerde sisteminin çalıştırılması, eksiksiz montaj kontrollerinin yapılması ve tespit tutanaklarının düzenlenmesi.” 

maddeleri yer almaktadır. 

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Akıllı Sulama Sistemi Yatırımları Tebliğ;

Resmi gazete linki için tıklayınız 

Gerçek kişiler ile Türk Ticaret Kanununda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, kuruluş tüzük ve sözleşmelerinde belirtilen çalışma konularına uygun olması şartı ile tüzel kişilik olarak kendi arazileri ya da kiralayacakları araziler için başvurabilir. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Başvurular birden fazla parsel ve birden fazla yatırım konusunu içerebilir. Birden fazla parsel için müracaat olması durumunda her bir parsel için ayrı ayrı proje ve keşif hazırlanacak, bu keşifler bir icmal ile birleştirilerek başvuru bütçesi oluşturulacaktır. Hibeye esas mal alım tutarı 1.000.000.- TL ‘ye kadar olan projelere % 50 hibe desteği sağlanmaktadır.(K.D.V. Hariç)

2023 Yılı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri Desteği Başvuruları Başladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön