Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü

22 Mart günü Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında “Dünya Su Günü” olarak ilan edilmiştir. Bugünün amacı; Temiz ve tatlı suyun erişilemezliğine dikkat çekmek ve küresel su krizi ile mücadeleye geçiş ihtiyacının altını çiziyor. WWF-Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, hâlen dünya çapında 1,1 milyar insan temiz suya erişim den yoksun bulunuyor. 

Güvenli suya erişim sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir.  Suyun nitelik ya da nicelik olarak yetersizliği sebebi ile ortaya çıkan hijyenik olmayan koşullar sonucunda başta çocuklar olmak üzere, her yıl 2 milyon insan hayatını kaybediyor. Su kıtlığı yaşanan ülkeler, salgın hastalıklar, kalıtsal sağlık sorunları ve besin yetersizlikleriyle mücadele ediyor. 2025 yılına kadar dünya nüfusunun üçte ikisi su kıtlığı riskiyle karşı karşıya kalabilir.

22 mart

Türkiye'de Su Kaynaklarının Durumu Nedir?

Son 20 yılda, ülkemizde  kişi başına düşen su miktarı  %18 azalarak 1700 m³’lerden 1.400 m3’lere düştü. Su kıtlığı durumunu tanımlamak için kullanılan Falkenmark indeksine göre, kişi başına düşen yıllık su miktarının 1000 ile 1700 m³ arasında oluşu “su sıkıntısı” olarak ifade ediliyor ve bu indekse göre Türkiye su sıkıntısı çeken ülke konumunda. Türkiye 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı için  kişi başına düşen su miktarının yılda 1.120 m³’e ineceği öngörülüyor. 1970’ten bu yana küresel ölçekte tatlı suda yaşayan türlerin %84’ü kaybedildi. Türkiye’de şebekelerdeki kayıp/ kaçak su miktarı %50’ye ulaşıyor. Yani kaynaktan gelen suyun yarısı kullanıcıya ulaşmadan kayboluyor. Su kaynakları artan nüfus, kentleşme, sanayi, madencilik ve tarım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan kirleticilerden korunmalıdır. Sonuç olarak su kaynaklarımızı korumak, geleceğimizi korumaktır. Bu nedenle elimizdeki kaynakları etkin bir şekilde kullanarak su israfının önüne geçmeliyiz.

22 Mart Dünya Su Günü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön