Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Akıllı Gübre

esular, Daha aydınlık bir gelecek için akıllı tarım

Akıllı Gübre Uygulaması Nedir

Akıllı Gübre uygulaması, bitkilerin ihtiyaç duyduğu gübrelerin sulama sistemi ile birlikte otomatik olarak verilmesidir. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri toprağın tek başına karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle tarım üreticileri, çiftçiler, çiçek yetiştiricileri daha iyi verim için gübreleme işlemini sıklıkla yapmaktadır.

Klasik yaklaşımlarda gübre uygulaması arazi üzerine serpme olarak atılan veya kök dibine dökülen gübrelerin daha sonra yağmur ile veya sulama yapılarak toprağa emiliminin sağlanması daha sonrada bitkiler tarafından kullanılması şeklinde idi. Bu yöntem hem uygulama hemde verim anlamında ciddi sıkıntılı bir süreç yaşatmakta.  Yeni gübreleme sisteminde ise bu işlem sulama sistemi ile beraber gerçekleştirilmekte. 

 

Akıllı gübre uygulaması

Akıllı Gübre Uygulaması Nasıl yapılır

Akıllı gübre uygulamasında ise gübre artık kullanımı yaygınlaşan damla sulama suyunun içinde eritilerek uygulanmaktadır.  Bu sayede tüm arazi gübrelenmesi yerine direk olarak yetişmekte olan bitkinin köküne gübre su ile birlikte verilerek emilim kolaylaşır. Tabi ki sadece gübreleme su içine karıştırılması yeterli değildir.Etkin bir uygulama için araziden sürekli  ölçüm verileri alınarak  bitki tipine göre en uygun gübre tipi ve oranın aktif olarak hesaplanmalıdır. Ve gübreleme sistemi de ihtiyaca göre otomatik olarak çalışmladır.

Akıllı Gübre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön