Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Akıllı Sulama Sistemlerini Ayçiçeği Yetiştiriciliğinde Neden Tercih Etmeliyim

ayçiçeği

Akıllı Sulama Sistemlerini Ayçiçeği Yetiştiriciliğinde Neden Tercih Etmeliyim

Ayçiçeği dünyada ve ülkemizde en önemli yağ bitkilerinden birisidir.  Ülkemizde genellikle yağlık olarak yetiştirilir. Dünyada son yıllarda 23 milyon ton civarında olan ayçiçeği üretimi yapılmaktadır. Türkiye ayçiçeği  üretiminde ilk on ülke arasında yer almaktadır.

ayçiçeği

Ayçiçeği Yetiştiriciliğinde Bitkinin İhtiyaç Duyduğu Optimum Suyu Akıllı Sulama Sistemleri İle Çözümleyin

Ayçiçeğinin yıllık toplam ihtiyaç duyduğu su miktarı  700-800 mm’dir. Yıllık ihtiyaç duyduğu suyun tamamını yağışlardan karşılayamadığı için doğru sulama periyodu çok önemlidir. Bitki su tüketimini karşılamak için Türkiye’de 600-700 mm sulama suyu ihtiyacı vardır.

Ayçiçeği bitkisinin değişik gelişme dönemlerindeki su ihtiyacı farklı olmaktadır. Çıkıştan, tabla oluşumunun başlangıcına kadar geçen sürede yıllık toplam su tüketiminin yaklaşık %20’sini kullanmaktadır. Ayçiçeği bitkisinin suya en fazla ihtiyaç duyduğu dönem çiçeklenmeden önceki ve sonraki 40 günlük dönemdir. Bu dönemde yıllık toplam su tüketiminin %60’nı kullanmaktadır.

Suya En Hassas Devre

Çiçeklenme öncesi tablaların oluşmaya başladığı devre ile süt olum devresi arasıdır. Bitkinin bu devrede suya olan ihtiyacının yarattığı stres verimde geri gelmeyecek kayıplara yol açar.

Özellikle ayçiçeği bitkisinin suya duyduğu ihtiyaç çiçeklenme zamanında en üst devreye çıkar. Bu devrede bitkiyi strese sokmadan sulama ihtiyacı karşılanıp sulama işlemi tamamlanmalıdır. Gecikme olmamalıdır. Ayrıca ayçiçeği fazla nemli bölgeleri sevmez. Hava nispi neminin yüksek olması halinde tabla çürüklüğüne neden olan hastalıkların olumsuz etkisi artar. Bitkinin en ihtiyaç duyduğu zamanda sulama yapmak, hastalıklara neden olacak  ihtiyacından fazla nemi engellemek için akıllı sulama sistemlerini kullanarak bitkide yüksek verimin yanında yağ kalitesininde  artmasında büyük katkı sağlar.

Akıllı Sulama Sistemlerimiz Sayesinde;

Sık sık azar azar su verdiğimiz için ve kullandığımız akıllı sensörler sayesinde toprakta su, hava, gübre dengesini kolayca ayarlarız. Topraktaki su durumunu tarla kapasitesinde tutarak fazla su, az su, aşırı gübre vs. gibi streslerden çok etkilenen ayçiçeğini bitkimizi koruruz. Bu süreç hem verimi hem de yağ kalitesini artırır.

Akıllı Sulama Sistemlerini Ayçiçeği Yetiştiriciliğinde Neden Tercih Etmeliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön