Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Ataks Tavuk Nedir?

ataks-tavuk-nedir

Ataks Tavuk Nedir?

Ataks tavuk, çabuk adapte olma yeteneği ile bilinir, tavuk yetiştiriciliği yapanlar için ideal bir tercih olabilir. yüksek oranda yumurta üretimi, dayanıklılığı ve hızlı büyüme özellikleriyle bilinen bir tavuk ırkıdır. Ataks Tavuğu, özellikle ticari tavukçuluk işletmeleri tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu tavuk ırkı, et kalitesi ve verimliliği açısından değerli bir seçenek sunar. Ataks Tavuğu’nun öne çıkan özellikleri arasında hızlı büyüme, et verimliliği, sağlamlık ve düşük bakım maliyetleri bulunmaktadır.

esular-ataks-tavuk-nedir

Ataks Tavuğunun Özellikleri:

Ataks tavuğunun özellikleri denince akla ilk zarif görünümü gelir. Bu tavuk ırkı et tutmaktan ziyade yumurta verimliliği açısından daha çok ön plana çıkan bir tavuk cinsidir. Renk olarak siyah, kahve gibi koyu renkli olanları daha çok gözlemleriz. Kafa bölgesi vücuduna kıyasla daha küçüktür. Bu özelliği tanıdık birini hatırlattı bana:)) Boyun bölgesindeki tüyler daha açık ve parlak yapıya sahiptir. Her türde olduğu gibi bu türde de hem renk hem fiziksel görünüm açısından istisnalar olabilir. Biz çoğunlukta baskın olan özellikleri vurguluyoruz. İstisnalar kaideyi kuvvetlendirmek için mevcuttur.

ataks-tavugu

Ataks Tavuğunun Verimliliği:

Ataks tavuğu çevresel koşullara karşı mukavemeti güçlüdür. Bu sebeple tavukçuluk sektöründe tercih edilen ırkların başında gelir. Bununla birlikte günümüz dünyasına uygun şekilde atik, çevik ve enerjik bir hayvandır aynı esular gibi. Verim açısından da yüksek verimliliğe sahiptir. Birçok değişene bağlı olmakla birlikte, 72 haftada 314 adet yumurta üretebilir. Ataks tavukları ortalama 18 hafta içerisinde yumurtlamaya başlar. Yem ihtiyacı ise 18. Haftaya kadar toplam 6,9 kg, yumurtlama döneminde ise günlük ortalama 115-118 gramdır. Ortalama ağırlığı ise yaklaşık 2 kg civarındadır. Ortalama yumurta ağırlıkları 64,7 gramdır. Ülkemizin ilk yerli hibrit yumurta tavuğu olan ataks tavuk ırkı melez olmasına rağmen yetiştirilmesi ve bakımı nispeten kolay olan bir tavuk cinsidir.

Ataks tavuğunun avantajları ve dezavantajları:

Avantajları:

  • Çevresel etkilere mukavemetinin güçlü olması,
  • Yerli ırk olması,
  • Yılda 300 adet gibi yüksek oranda yumurta verimliliğine sahip olması,
  • Etinin lezzetli olması,
  • Organik yumurta üretimine yatkın olması,
  • Large boy (63-73 gram) ve çift sarılı yumurta verebilmesi.

Dezavantajları:

  • Daha erken yumurta verimine sahip başka ırkların olması,
  • Yem gereksiniminin fazla olması,
  • Yumurta verimine geç girmesi, 

Ataks tavuğunun bakımı:

Tavuklar, dünyada en fazla bulunan kuş türüdür. Bu sebeple dünya çapında beslenme açısından büyük öneme sahiptir. Bu noktada en kritik nokta elbette tavukların sağlığı ve refahıdır. Tavuk yetiştirciliğinde birçok kritik nokta vardır. Bu kritik noktalarında maalesef insan hassasiyeti tarafından çok iyi şekilde takip edilmesi çok olası değildir. Bu sebeple 21. yüzyıl dünyasında yaşayan fertler olarak Teknolojinin nimetlerinden daha fazla yararlanmalıyız. Tavuk çiftliklerinde birçok verinin izlenmesi gerekir. Bu verilerin başında kuşkusuz CO2(Karbondioksit) gelmektedir. Fazla CO2 olması havanın oksijen bakımından yetersiz olduğunu gösterir.Bu durumda şüphesiz tavukların sağlığını etkiler. Tavuk çiftliklerinde ve kümeslerinde CO2 izlenmesi ve önemi ile ilgili detaya aşağıdaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz:

 

https://esular.com/sensor/saglikli-tavuk-yetistiriciligi-co2-izlemek-ve-yonetmek-neden-onemlidir/

esular-kumes-sensor-uygulama-takip-web

Tavuk kümeslerinde CO2 takibinin ne kritik olduğunun bilincindeyiz. Siz de tavuklarınızın sağlığı, refahı ve verimini artırmak istiyorsanız esular CO2 sensörleri hakkında daha detaylı bilgi almak aşağıdaki yazımıza göz atabilir ve her zaman bize ulaşabilirsiniz.

https://esular.com/olcum/tavuk-kumeslerinde-karbondioksit-olcumu-ve-takibi/

Ataks Tavuk Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön