Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Biber Hastalıkları

biber-hastalıkları

Biber Hastalıkları

Biber hastalıkları ülkemizde sıkça rastlanan ve erken mücadelenin önemli olduğu hastalıklardandır. Bu sebeple hastalıkları bilmemiz ve teşhisini yapmamız çok önemlidir. Sizlere bu yazımızda önemli biber hastalıklarından bahsedeceğiz.

Biberde Antraknoz Hastalığı

biberde-antraknoz-hastalığı

Semptomlar

Biber meyvesindeki ilk belirtiler ten rengi veya kahverengiye dönen ıslak alanlardır. Lezyonlar zamanla birleşerek büyük alanlara dönüşür. Nemli koşullarda, iç içe geçmiş halkalar şeklinde görülür ve bu lekeler pembe veya turuncu renkte olur. Lezyonlar ayrıca yapraklarda ve gövdede de oluşmaktadır. Lezyonlar koyu kenarlı, düzensiz ve gri renkli olmaktadır. 

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Antraknoz, sıcak ve yağışlı havalarda gelişme elverişlidir. Ayrıca enfeksiyon için nem gereklidir. 

Mücadele Yöntemi

Hastalık tohumlar ve fideler ekilmelidir. hastalığın ortaya çıktığı biliniyorsa, tarla 3 yıllık bir süre boyunca hassas olmayan ürünlerle değiştirilmelidir. Hastalıklı kalıntılar tarladan uzaklaştırılmalı ve gömülmelidir. 

Biberde Külleme Hastalığı

biberde-külleme-hastalığı

Semptomlar

Yaprakların alt tarafında beyaz, tozlu mantar büyümesi yamaları görülmektedir. Üst yaprakta sarıdan kahverengiye renk değişikliği yaprakların kenarları, yaprağın alt tarafını açığa çıkararak yukarı doğru kıvrılmaktadır. Yapraklar bitkiden düşmeye başlayabilir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık hem nemli hem de kuru koşullarda ortaya çıkabilir; hastalık en hızlı şekilde nemli koşullarda yayılır; hastalık genellikle yaşlı yaprakları etkiler.

Mücadele Yöntemi

Bu hastalığın görülmemesi için en önemlisi yabancı ot temizliği yapılmasıdır. Tarla olabildiğince temiz tutulmalıdır. Budama yapılması, fazla dalların çıkarılması ağacın yapraklarının güneş ve hava almasını sağlayarak yayılımı azaltmaktadır.

Biberde Güney Yanıklığı Hastalığı

Biberde- Güney -Yanıklığı- Hastalığı

Semptomlar

Yaprakların ani solması ilk belirtileridir. Sararmış yapraklar, toprağın üstünde ve altında kahverengi saplar, dalların kızarması ve gövde yelpaze benzeri misel mat ile kaplanabilir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Fungus toprakta uzun süre canlı kalabilmektedir. Hastalık Yüksek sıcaklık ve nemi tercih etmektedir. Asitli topraklarda hastalık oluşumu daha çok görülmektedir. 

Mücadele Yöntemi

Enfekte olmuş bitkiler tarladan sökülüp uzaklaştırılmalıdır. Hava sirkülasyonunu desteklemek için aşırı kalabalık bitkilerden kaçınılmalıdır. Bitkileri daha az hassas bitkilerle dönüşümlü olarak kullanılmalıdır.Ekin artıklarını toprağın derinliklerine doğru sürülmelidir. 

Biberde Çökerten Hastalığı

Biberde-çökerten-hastalığı

Semptomlar

Köklerde başlayan ve gövdeye doğru genişleyen koyu renkli sulu lezyonlar şeklinde ilk belirtiler başlar. Lezyonlar zamanla gövdeyi kuşatır ve bitkinin solup ölmesine neden olur. 

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalığın ortaya çıkması, yüksek toprak nem içeriğini destekler.

Mücadele Yöntemi

Ekim nöbeti uygulamak hastalığın en önemli mücadele yöntemidir. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Erken ekim yapmaktan kaçınılmalıdır.

Domates Lekeli Solgunluk Virüsü

Domates- Lekeli -Solgunluk Virüsü

Semptomlar

Semptomlar, çeşide ve çevresel koşullara bağlı olarak büyük ölçüde değişebilmektedir. Genel olarak ilk belirtiler yapraklarda benekli ve bronz görünümdedir.Bitki sarkabilir veya solabilir, Meyvede ise  açık renkli ve nekrotik hale gelen eşmerkezli halkalar gözle görülmektedir.

Etmen

Virüs

Hastalığın Gelişme Koşulları

Virüs, mahsuller, süs bitkileri ve yabani otlar dahil olmak üzere çok çeşitli bitkileri enfekte edebilir; Trips vektörü tarafından alındıktan sonra, böcek virüsü ömrünün geri kalanında bulaştırabilir.

Mücadele Yöntemi

Virüse dayanıklı çeşitler kullanılmalıdır. Hasat sonrası bitki artıkları tarladan hemen uzaklaştırılmalıdır. Yabancı ot mücadelesi yapılmalıdır.

Biber Kök Boğazı Hastalığı

Biberde-kök-boğazı-hastalığı

Semptomlar

Hastalığın belirtileri gövdede siyah lezyonlar şeklinde görülür. Bitki solar. Yapraklarda dairesel gri-kahverengi lezyonlar görülür.  Meyvelerde etrafı beyaz ile kaplanabilen koyu renkli lezyonlar görülmektedir.

Etmen

Oomiset

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık yüksek oranda suya bağımlıdır ve sporlar su sıçramasıyla yayılabilir; hastalık, bir dizi bitkiyi enfekte etmek için kökten köke hareket edebilir.

Mücadele Yöntemi

En önemli mücadele yöntemi hijyene dikkat edilmesidir. Kullanılan alet ve ekipmanlar dezenfekte edilmeli, artıklar tarladan uzaklaştırılmalı ve kalan kökler ile yapraklar toplanmalıdır. Daha dirençli çeşitler kullanılmalıdır. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.  

 

Biber Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön