Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Böğürtlende Mantar Hastalıkları

Böğürtlende Rozet Hastalığı(Çift Çiçek)

Böğürtlende Rozet Hastalığı

Semptomlar

Çarpık taç yaprakları ve çifte çiçek görünümü veren geniş çanak yapraklar gözle görülür belirtilerindendir.  Açılmamış çiçekler büyümüş ve normalden daha kırmızı görülür. Enfekteli dallarda meyve üretilmez.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Yabani böğürtlen, hastalık için bir taşıyıcı görevi görebilir; enfekte olmayan bitkilerin çiçekleri, enfekte olan bitkilerin  çiçeklerinden enfekte olabilir ve ertesi yıla semptomlar görülür.

Mücadele Yöntemi

Hastalıkla mücadelede en etkili yöntem dayanıklı böğürtlen çeşitlerinin kullanılmasıdır; bitkiler zaten enfekte ise ancak hastalık henüz şiddetli değilse, anormal çiçek kümelerini çıkarılmalı ve yok edilmelidir. Hasattan hemen sonra eski bitkiler kaldırılmalı ve imha edilmelidir; Mantar ilacı uygulaması hasarı sınırlayabilir; hastalık aynı zamanda sadece farklı yıllarda meyvelerin hasat edilmesi, aradaki yıllarda bitkilerin toprak üstü kısmını tamamen yok etmesiyle de kontrol edilebilir; dikim ikiye bölünebilir, böylece her yıl meyve hasadı yapılırken diğer yarısı kesilebilir.

Böğürtlende Turuncu Pas

Böğürtlende Turuncu Pas

Semptomlar

Yeni büyüme zayıf ve cılızdır ve dikenleri yoktur; yapraklar bodur ve çarpıktır ve soluk renklidir; yaprak altlarında mumsu püstüller gelişir ve turuncu ve pudramsı olur; enfekte olmuş yapraklar sonunda bitkiden düşer.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

mantar, konukçu bitkide kışı geçirir

Mücadele Yöntemleri

Enfekte olmuş bitkiler tamamen çıkarılmalıdır. Sarmaşıkları budayarak ve kafesleyerek yapraklar etrafındaki hava sirkülasyonu düzenlenmelidir. Portakal sporları üretilirken yaprak mantar ilaçları uygulanarak pasın yayılması en aza indirilebilir.

Böğürtlende Kurşuni Küf

Semptomlar

Sporların geliştiği siyah mantar meyve veren kütleler oluşur. Çiçekler mantar tarafından enfekte olabilir ve yanmış bir görünüm oluşur. meyve üzerinde sulu bir çürüklük gözle görülür.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Botrytis meyve çürüklüğünün ortaya çıkışı, serin ve ıslak koşullar tarafından tercih edilir; meyvede fiziksel hasar enfeksiyon olasılığını artırır.

Mücadele Yöntemi

Asmaların etrafındaki hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Bitkileri aşırı gübrelemeden kaçınılmalıdır. Koruyucu fungisitler hastalığı kontrol altına almak için kullanılabilir.

Böğürtlende Antraknoz

Böğürtlende Antraknoz

Semptomlar

Dallarda genişleyen ve batık gri, çatlak bir merkez oluşturan küçük mor veya kırmızı dairesel lezyonlar görülür. lezyonlar kabarık ve mordur. Lezyonlar büyük renksiz alanlar oluşturmak üzere birleşir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalığın ortaya çıkması, uzun süreli yağışlı hava ve aşırı sulama ile desteklenir.

Mücadele Yöntemi

Aşırı azotlu gübre uygulamalarından kaçınılmalı, bitkileri çevreleyen alanları yabani otlardan uzak tutulmalı, üstten sulamadan ve sadece gün boyunca sulama yapmaktan kaçınılmalı, bitkilerin kuruması için yeterli zamana sahip olmasını sağlamalıdır.

Böğürtlende Mantar Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön