Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Çay Hastalıkları

Çay-hastalıkları

Çay Hastalıkları

Bir çay ocağına hangi hastalığın zarar verdiğinde çiftçilerimiz oldukça güçlük çekmektedir. Bu sebeple çiftçilerimizin hastalıkları bilmesi oldukça önemlidir. Herkesin daha çok öğrenmesine yardımcı olmak için çiftçilerimizin çok sayıda gözlem yapmaları ve bir çok deneme yapmaları gereklidir. Size aşağıda en bilinen çay hastalıklarını anlatacağız.

Çayda Kabaran Yanıklık Hastalığı

çayda-kabaran-hastalık

Semptomlar

Belirtileri en kolay görünen hastalıktır. İlk belirtileri yapraklar üzerinde görülen parlak,gri veya beyaz renkli kabarcıklardır. Zamanla kabarcıklar şişerler. Yaprağın üst yüzeyinde oluşan kabarcıklar çukurumsudur. Kabarcıklar patladıktan sonra hastalıklı benekler menekşe rengine döner ve ardından kahverengileşip büzülürler.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık en iyi yüksek rutubet ve orta dereceli sıcaklıklarda  gelişir. Özellikle, ılık ilkbahar ve yağmurlu yıllarda hastalık daha ciddi seyreder.

Mücadele Yöntemi

Dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir. Aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır. Enfekteli yapraklar toplanarak tarladan uzaklaştırılmalıdır.

Çayda Islak Yaprak Yanıklığı

Çayda-Islak-Yaprak-Yanıklığı

Semptomlar

Hastalık, olgun yapraklar içinde yarı saydam ıslak-yeşil benekler olarak başlar. Benekler,  yaprakların kenarlarında ve uçlarında belirir. Benekler, su ile ıslanmış görünümdedir ve olgun yapraklar üzerinde daha yaygındırlar.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık yüksek nemin ve uzun süreli yağışın olduğu yerlerde daha çok görülür. Düşük sıcaklık ve fazla gübreleme hastalığı şiddetlendirmektedir. 

Mücadele Yöntemi

Aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır. Çay ocakları aralıklı dikilmelidir. Enfekte olmuş yapraklar toplanıp imha edilmelidir.

 

Çayda At Kılı Hastalığı

çayda-at-kılı-hastalığı

Semptomlar

Bu hastalığı teşhis etmedeki en büyük belirti,dallar, sürgünler ve yaprakların üst kısımlarına küçük kahverengi disklere bağlı siyah parlak at kılları bulunmasıdır. Bu kıllar kahverengi disklerin üstünde birkaç dala da ayrılabilmektedir. At kılları üzerinde bazen ince saplı küçük ve dayanıklı mantarlarda gelişir. Şapkalı veya külah şeklinde olan bu mantarlar sarı-kahverengi veya kırmızı-kahverengi renkte görülmektedir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

At kılı şapkalı mantarlarının ürettiği mantar sporları, diğer çay bitkilerine rüzgar yolu ile yayılmaktadır. Sporların filizlenmeleri için genellikle nem ve gölge gereklidir, yara ve çatlaklar içine giren sporların çimlenmesi daha kolay olmaktadir.

Mücadele Yöntemi

Hastalıktan korumak için alınması gereken ilk tedbir olası yaralanma ve çatlakları önlemektir. Nemi azaltmak ve hava sirkülasyonunu sağlamak için çay ocakları doğru aralıklarla dikilmelidir. Aşırı gölgelemekten kaçınılmalıdır. Hastalık görüldüğü andan itibaren bütün at kılları toplanarak çay ocaklarından uzaklaştırılmalıdır.

Çay Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön