Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Dijital Tarım Nedir

Dijital Tarım Nedir?

Dijital Tarım, Tarımsal üretim faaliyetlerinde dijital teknolojilerin kullanılması ve bu teknolojiler sayesinde üretimde verim artırılmasıdır. Bu süreç içerisinde bir çok farklı teknoloji kullanılmaktadır. Bitki elişimi, sulama, gübreleme ve iklim izleme gibi süreçlerin tamamında dijital tarım teknolojileri kullanmak mümkün olmaktadır.  Aslında dijital tarım teknolojileri çok uzun zamandan hayatımıza girmiş durumda. Fakat gelişen teknolojiler ile günümüzde dahada önemli bir hal almış durumda.

Dijital tarım teknolojileri tarım alanları, seralar, dikey tarım alanları ve topraksız tarım teknolojilerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Başlıca Dijital tarım teknolojileri;

  • Toprak Analiz Sistemleri
  • İklim İstasyonları
  • Sensörler ile İzleme
  • Akıllı Sulama Sistemleri
  • Akıllı Gübreleme Sistemleri
  • Dikey Tarım Ve Topraksız Tarım Sistemleri

 

Toprak Analiz Sistemleri

Dijital tarımın önemli notası toprağı ve bitkiyi tanımaktan geçer. Bunun içinde en önemli noktaların başında  toprağı ve bitkiyi tanımak gelmektedir. Toprağı tanımak ve anlamak içinse toprak analizleri yaptırmak gerekmektedir. Toprak analizi sonuçları hem bölgede ekilecek en iyi bitki tipini seçmeyi sağlar hem de ekim sonrasında gübreleme ve sulama süreçlerinin daha sağlıklı yapılması için çok önemli sonuçlar sağlamaktadır.

Dijital tarımın önemli bir aşaması olan toprak analizi araziye yerleştirilen çeşitli sensörlerle ve IoT teknolojisi ile sürekli olarak yapılabileceği gibi analiz cihazları veya laboratuvarlarda da yapılabilmektedir.  Her zaman için laboratuvar analizleri daha iyi sonuç verese de, sürekli izleme ve anlık değişimleri daha iyi takip edebilme adına IoT ölçüm teknikleride kullanmak  fayda sağlamaktadır. 

İklim İstasyonları

İklim istasyonları tarımın ve verimli üretimin olmassa olmazlarındandır diyebiliriz. Açık tarım alanlarında yapılan üretimlerde hem iklimsel değişiklikleri ön görmek hem de bitkinin maruz kaldı iklim koşullarını takip etmek bitkisel üretimde çok önemli olmaktadır. İklim istasyonları sayesinde bitkinin su ihtiyacının tahminlenmesi, eto ve etc değerlerinin ölçülmesi, çiğ noktalarının hesaplanması, bitkinin maruz kaldığı soğuk hava koşullarının ölçülmesi, toprak nem değerlilerinin takibi gibi bir çok ölçüm kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Aşağıdaki yazımızdan İlkim istasyonları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Akıllı-sulama-teknolojileri-

Sensörler ile İzleme

Dijital tarım teknolojilerinde en önemli noktalar tüm süreci izlemek diyebiliriz. Hem sensör verilerinin takibi hem de sensör verileri yardımı ile otonom işlemler gerçekleştirmek açısından sensörlerin kullanımı çok önemlidir.  Sensörlerin uzaktan izlenmesi, verilerin kayıt altına alınması ve bu verilerin bilgisayar sistemleri aracılığı ile işlenmesi ile birlikte  verim artışı, daha az su ve gübre ve ilaç kullanımı sağlamak mümkündür. Yine sensörler ile kurulacak erken uyarı sistemleri sayesinde bitki kaybı ve  verim kaybı engelleniş olur.

Karbondioksit sensör

Akıllı Sulama Sistemleri

Akıllı sulama sistemleri de dijital tarımın önemli unsurları arasındadır. Bitkisel üretimde sulama önemli bir yer tutmaktadır. Daha doğrusu su olmadan bitkisel üretimi gerçekleştirmek pek de kolay değil. Bu sebeple sulama süreçlerinde de dijital tarım teknolojilerine olan ihtiyaç artmış durumda. 

Damla sulama sistemlerinin yaygınlaşması, suya olan erişimin ve sürenin kısıtlı olması ve su maliyetlerinin artması ile birlikte daha iyi su yönetim sistemlerine olan ihtiyaç artmış durumda. Bu aşamada vanaların kontrolü, pompaların ve gübreleme sistemlerin kontrolünün daha iyi yapılması gerekliliği giderek artıyor.  esular olarak sunmuş olduğumuz teknolojileri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Dijital Tarım Nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön