Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

GGBS Nedir

ggbs- Gıda güvenliği Bilgi Sistemi

GGBS Nedir

GGBS nedir, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından gıda güvenliği amacı geliştirilmiştir web tabanlı kayıt ve kontrol sistemidir. Bakanlık tarafından yapılan tüm denetim ve testler bu sistem üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca sisteme yapılan ithalat bilgileri de kayıt edilmektedir. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi  sistemi 2011 yılından itibaren kullanılmaktadır.

GIDA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ “Türkiye’de Gıda Güvenliği Sisteminin Yeniden Yapılandırılması ve Güçlendirilmesi için Teknik Yardım” projesi kapsamında hazırlanan web tabanlı bir yazılımdır. GGBS’de; firma, işletme, denetim, analiz sonuçları, ihracat ve ithalat bilgileri kaydı tutulur.

GIDA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ Tarafından hazırlanan portalda ürün bildirim numarası, Ön bildirimden sorumlu kişi, İthalatçı bilgileri ve ürün bilgileri ile birlikte sorgulama ve giriş yapabilirsiniz.  

esular, Daha aydınlık bir gelecek için akıllı tarım

GGBS Giriş

Aşağıdaki linkten ggbs giriş yapabilirsiniz. Bu portal erişim Tarım Ve Orman  Bakanlığını genleştirdiği arabirimdir.

https://ggbs.tarim.gov.tr/

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi Nedir?

GGBS, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS), İnternet ortamında çalışan bir veri kayıt sistemidir.  

GGBS, gıda/yem güvenilirliği ve kontrolünü sağlamaya ve vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmasını temine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından merkez ve taşra teşkilatı ile yetki verilen özel laboratuvarlar tarafından 2011 yılından itibaren kullanılmaktadır.

Ülke genelindeki tüm gıda ve yem işletmeleri, bu işletmelere yapılan denetimler, alınan numuneler, numunelerin analiz sonuçları, işletmelere uygulanan idari yaptırımlar, ithalat ve ihracat kayıtları vb. birçok veri kontrol görevlilerince sisteme girilerek merkezi bir yapıda GGBS’de kayıt altına alınmakta, derlenmekte ve ihtiyaca göre raporlanmaktadır.

Ceviz İçi
GGBS Nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön