Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Su Yönetimi Ve IOT

Su Yönetimi

Azalan su kaynakları ve artan üretim ihtiyaçları şehirlere sıkışan nüfus ile birlikte etkin su yönetim sistemlerine olan ihtiyaç hızla artmaktadır. Etkin su yönetimi sadece verim artırıcı bir değer ihtiyaç olan bir konu haline gelmektedir. Küresel ısınma ile birlikte kuruması hız kazana su kaynakları ilerleyen yıllarda ciddi su sorunları yaşanabileceğini göstermektedir.

Serbest iklim yazarı Jocelyn Brown , mevcut iklim koşullarında, su kullanımının doğru şekilde düzenlendiğinden ve verimli bir şekilde tüketildiğinden emin olmak için kritik önem taşıyor . Bu, dünya nüfusunun% 70’nin 2030 yılına kadar şehirlerde yaşayacağı  ve neredeyse yarısının su kıtlığı sorunlarıyla karşı karşıya kalacağı yönündeki mevcut tahmin göz önüne alındığında daha da önemli  .

Dünyanın büyük kısmı büyük okyanus ve denizlerle kaplı olsa da. Bu su kaynaklarının sadece %3’lük bir kısmı içilebilir durumdadır ve bunların büyük kısmıda buzullarda donmuş halde durmaktadır. Böyle bir durumda su kaynaklarını etkin şekilde kullanmak ekstra bir önem gerektirmektedir. Tapılan farklı araştırmalar ise bu içilebilir su kaynaklarının %75 gibi büyük bir kısmının ise yine tarımsal sulamada kullanıldığı gözler önüne serilmektedir.

Akıllı tarımsal sulama sistemi

Su Yönetimi Ve IOT

Neyse ki IOT teknolojik çözümler ile suyu daha iyi yönetmek mümkün hale gelmektedir. IOT sensör, vana kontrol sistemleri ve veri analiz yöntemleri ile çok etkin su yönetimi ve sulama teknolojileri geliştirmek mümkündür. Akış, basınç, yağış, nem, toprak nem gibi sensör verileri, ürün tipi, kullanım alanı ve ihtiyaçlar çerçevesinde değişik veriler kullanrak daha akıllı su yönetim sistemleri geliştirmek mümkündür.

Su kaynaklarının kullanım alanlarını incelemek gerekirse; En fazla tarımsal üretimde kullanıldığını gözlemlemekteyiz. Binalarda kullanımı ise biraz daha sınırlı olmakla berber bu alanlarda etkin su yönetimlerine ihtiyaç vardır.

Suyun En Fazla Kullanıldığı Alanlar

1- Tarımsal Sulama: Damlama sulama, sera sulama gibi her türden sulama gerektiren tarımsal 
2- Peyzaj Sulama: Belediye park bahçe refüj alanları gibi her türlü şehir içi ve kişisel kullanım peyzaj alanları
3- Kişisel Alanlar: Villa bahçeleri, site bahçeleri, golf sahaları, futbol sahaları, otel, okul vb.

Tüm bu sulama noktalarının etkin şekilde yönetilmesi için IOT çözümlere ihtiyaç bulunmaktadır.

Su Yönetimi Ve IOT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön