Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Kaktüs Çeşitleri

Aztekium-valdezii

Kaktüs Çeşitleri

Kaktüs çeşitleri o kadar fazla ki çok farklı tipte kaktüs var ki şaşırabilirsiniz. Kaktüslerin bu denli çok olmasını dünyamızını değişikliklere ne kadar açık olduğunun en net göstergesi. Listemize göz atarak farklı tipteki kaktüsler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Acanthocalycium

Acanthocalycium, Arjantin’den çeşitli türlerden oluşan bir kaktüs cinsidir. Takson adı, çiçek tüplerindeki dikenleri ifade eden Yunan akantha ve kaliksten gelir. Bu bitkiler dikenli saplarda çok sayıda kaburga ile uzamak için küreseldir

Acanthocalycium

Aporocactus

Rattail kaktüsü olan Aporocactus flagelliformis (syn. Disocactus flagelliformis), Cactaceae türüdür ve cinsinde en çok yetiştirilen türdür. Yetiştirme kolaylığı ve çekici çiçek gösterileri nedeniyle, genellikle süs saksı bitkisi olarak yetiştirilir.

Aporocactus

Acanthocalycium

Aporophyllum ‘Edna Bellamy’, Disocactus (eski adıyla Aporocactus) ve Epiphyllum arasında bir melezdir. Küçük bir güçlü dikenlere sahip, neredeyse ip gibi açılı gövdeli, büyümek kolay bir kaktüs. Çok bol çiçek açar. Çiçekler 5 cm çapında, çok bol, açık kırmızı ve şeftali tonları vardır. 3 ila 4 gün açık kalabilirler.

Aporophyllum-Edna-Bellamy

Ariocarpus

Ariocarpus retusus var. furfuraceus, yavaş büyüyen, yalnız, jeofizik bir kaktüsdür ve tüberküller yer seviyesinin biraz üzerinde uzanır. Ariocarpus retusus’un standart formundan sadece eşkenar üçgen tüberkülleri için farklıdır, diğer tüm özellikler açıkça belirgin olduklarını gösterir. Gövde gri-yeşil, düzleştirilmiş, küresel, üstte yuvarlanmış, 12,5 cm uzunluğa kadar ve 25 cm çapında 10 inç’e kadar yuvarlaktır. Çiçekler günlük, beyaz ila pembemsi, en fazla 2 cm uzunluğunda ve en fazla 2 cm uzunluğundadır.

Ariocarpus-retusus-var.-furfuraceus-Seven-Stars

Arrajadoa

Arrojadoa_rhodantha

Astrophytum

Astrophytum myriostigma var. quadricostatum, 5 yerine 4 kaburga ile bir Astrophytum myriostigma formudur. Gövde 90 cm uzunluğunda ve 10 cm çapındadır. Çiçekler soluk sarı, 5 cm uzunluğa kadar, ilkbahar ve yaz aylarında görülür.

Astrophytum-myriostigma-var.-quadricostatum-Bishops-Cap-Cactus

Austrocylindropuntia

Aynı zamanda Opuntia ‘Gumby’ olarak da bilinen Austrocylindropuntia subulata ‘Gumby’, Austrocylindropuntia subulata’nın cüce, monstrose formudur. Sarı dikenleri ve başak benzeri yeşil yaprakları olan silindirik, yeşil gövdeli alışılmadık ve nadir bir kaktüs. A. subulata’nın aksine, bu form büyük ve serbestçe yan kolları olan dallar olarak büyümez.

Austrocylindropuntia-subulata-Gumby

Rebutia

Rebutia fiebrigii, önce tek başına küçük bir kaktüstür, daha sonra kompakt bir höyük oluşturmak için dengelenir. Saplar, kısa, beyaz dikenler ve açık yeşil tüberküller ile çapı 6 cm’ye kadar yuvarlak, hafifçe uzatılmış. Serbest çiçekli bir türdür. Çiçekler sapların yarısında yukarı doğru kıvrılarak üretilir. Sarı, parlak turuncu veya vermilyon kırmızısı, huni şeklindeki, 4 cm uzunluğa ve 4 cm (1,6 inç) çapa sahiptir.

Rebutia-fiebrigii-Orange-Crown-Cactus

Aztekium

Aztekium valdezii, tabandan tek başına veya dallı ve 6 cm uzunluğa kadar küçük bir kaktüsdür. Kök, yukarıdan bakıldığında yıldız şekilli, yeşilimsi gri ve çapı 6 cm (2.4 inç) olan küre şeklindedir. Dikenler 0,4 inç (1 cm) uzunluğundadır, düzleştirilmiş, kavislidir ve bitkinin tepesine doğru bükülür ve sadece sapın üst yarısında bulunur. Çiçekler, huni şeklinde, koyu pembe veya kırmızı ve proksimal üçüncü, beyaz rengi 2 cm uzunluğunda ve 1 inç (2,5 cm) çapındadır. İlkbahar sonu ve yaz başında çiçek açarlar.

Aztekium-valdezii

Cereus

Echinocereus pentalophus subsp. procumbens Echinocereus pentalophus subsp. pentalophus çoğunlukla daha ince, yarı secde sapları ile. 8 cm (20 cm) boyunda büyür ve 3,3 feet genişliğe kadar yayılır. Sapları dallı, koyu yeşil ila kırmızımsı-mor ve çapı en fazla 0,8 inç (2 cm). Biri biraz daha uzun ve daha merkezi olan 4 ila 8 dikenli 4 ila 5 kaburgaya sahiptirler. Çiçekler, çapı 15 cm’ye kadar olan parlak pembe veya macentadır ve ilkbaharın sonlarında görülür.

Echinocereus-pentalophus-subsp.-procumbens-Lady-Finger-Cactus

Listemize yeni kaktüs çeşitleri eklemeye devam edeceğiz.

Kaktüs Çeşitleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön