Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Kayısıda Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Kayısıda Bakteriyel Kanser

Semptomlar

Çiçek ve yaprak tomurcuklarının diplerindeki dallarda, budama yaralarında veya kehribar renkli sakızlar saçan mahmuzların tabanında; kanserler kışın yukarı doğru yayılır ve çökük alanlar oluşturur; patojen uyku halindeki tomurcuklara girerse, yaz başında çökmeden önce ilkbaharda öldürülebilir veya normal olarak açılabilir; enfekte tomurcuklar semptomsuz olabilir.

Etmen

Bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalığın ortaya çıkması, ilkbaharda yüksek nem ve düşük sıcaklıkları destekler; genç ağaçlar özellikle hassastır; Kötü drenaj yapan kumlu topraklarda yetişen ağaçlar da hassastır.

Mücadele Yöntemleri

Ağacın kanser hastalığına yatkın hale gelmesine neden olan ağaç stresini önlemek için coğrafi konum ve çevresel koşullara göre uygun bir kayısı çeşidi ve anaç seçilmesini sağlamak; çiçeklenmeden önce ağaçlara koruyucu bakır sprey uygulayın; Enfeksiyon olasılığını azaltmak için ağaçları yaz başında budamak.

Taç Safrası

Semptomlar

Ağacın kökünde ve/veya tepesinde çıplak gözle görülemeyecek kadar küçükten çapı 10 cm’ye  kadar değişebilen safralar; safralar önce hızla büyüyen ve ten renginden kahverengiye dönen beyaz, etli şişlikler olarak görünür hale gelir; safralar tipik olarak bir yara bölgesinde gelişir ve gelecek yıl eskilerin yanında yeni safralar oluşur.

Etmen

bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Taç safrası ile enfeksiyon, bitki yaralarının olduğu yerde başlar; Kötü drene edilmiş, alkali topraklar ve nematodlar tarafından önceki beslenme hasarı, hastalığın ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Mücadele Yöntemleri

Hastalığın kimyasal kontrolü genellikle etkisizdir; ticari üretim için etkili bir bakteriyel biyolojik kontrol mevcuttur; kültürel kontrol yöntemleri şunları içerir: sadece sertifikalı, hastalıksız malzeme ekimi, iyi drene olan toprağa kayısı ekimi, kayısı ekiminden önce enfekte olmuş tarlaları konukçu olmayan bir bitkiyle döndürme ve ayrıca iyi sanitasyon uygulamaları.

Kayısıda Görülen Bakteriyel Hastalıklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön