Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Şeker Pancarında Akıllı Sulama Sistemleri

Şeker Pancarında Akıllı Sulama Sistemleri

Türkiye’de şeker, tamamen şeker pancarından üretilmekte ve yıllık yaklaşık 19 milyon ton üretimi ile Rusya, Fransa, ABD ve Almanya gibi ülkelerden sonra gelmektedir. Yetiştirildiği bölgelerde önemli bir ekonomik katma değer oluşturur. Türkiye tarımsal üretimindeki temel ürünlerden birisi olan şeker pancarı, tarımsal sanayiye katkısı ve yan ürünleri ile hayvancılığa katkısı bakımından da ayrıca önem taşımaktadır. Temel gıda maddesi olarak stratejik bir değere sahiptir.

Yüksek verim ve kalite için şeker pancarı yetiştiriciliğinde doğru sulama en önemli unsurdur. Bunun için akıllı sulama sistemleri kullanmak oldukça önemlidir.

şeker pancarı

Akıllı Sulama Sistemleri İle Şeker Pancarı Su İsteği Ve Sulama Programı

Şeker pancarın su isteği, toplam 700 ile 800 mm ile  su ihtiyacı fazla olan bir bitkidir. Ekimden hasat dönemine kadar belirli aralıklarda ve miktarlarda suya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Her sulama ile yaklaşık 100–130 mm su verilmektedir.

Şeker Pancarı Kritik Sulama Devreleri

 • Ekim ve intaştan Önceki Sulamalar: Ekim ve intaş öncesi sulamalar genellikle çimlenme ve çıkışı temini amacıyla alt ve üst toprak tabakasını ıslatmak üzere yapılır.
 • Mevsimi Başı Sulamaları: Seyreltme ile birlikte azotla üst gübrelemesi yapıldıktan veya yalnızca seyreltme yada gübrelemesi yapıldıktan sonra, genellikle bir sulama gerekmektedir.
 • Mevsim Ortası Sulamaları: Haziran sonu ile Eylül ortalarına kadar yapılmalıdır. 
 • Mevsim Sonu Sulamaları: Hasattan evvel yapılacak son sulamanın zamanıdır. Hasat sırasında toprakta bulunması arzulanan nem durumuna bağlıdır. Şayet nemli toprak arzu ediliyor ise, hasattan 10-15 gün önce bir sulama yapılması tercih edilir. Sulama sayısı bitkideki gelişme gözlenerek 4-6 defa yapılmalıdır. 

Şeker Pancarında Akıllı Sulama Sistemleri Avantajları

 • Pancara kesinlikle suya ihtiyacı olmadan su verilmemelidir. Aşırı sulama, kaynak israfının yanında kök çürüklüğü ve bazı hastalıklara neden olmakta, yetersiz sulama ise, bitki gelişiminde ve verim kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Bunun için sulama zamanını toprak nem sensörleri kullanılarak tespit edilmelidir. 
 • Akıllı sulama sistemimiz sayesinde pancar sulama sistemlerine uzaktan kontrol edilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz. 
 • Akıllı sulama sistemimiz tam otomatik çalıştığı için herhangi bir personel yardımına ihtiyaç duyulmadan profesyonel malzemelerle sistematik şekilde sulama işlemlerinin yerine getirerek performans artırmaktayız.
şeker pancarı damla sulama

Şeker Pancarında Damla Sulama

 • Şeker pancarı için en uygun sulama yöntemlerinden birisi damla sulama yöntemidir. Şeker pancarı sulamasında aşırı veya yetersiz sulamadan kaçınılması en önemli husustur. Aşırı sulama, kaynak israfının yanında kök çürüklüğü ve bazı hastalıklara neden olmakta, yetersiz sulama ise, bitki gelişiminde ve verim kayıplarının artmasına neden olmaktadır.
 • Pancarın sulama anında kök çürüklüğü gibi hastalıkların oluşmaması için tarlanın asla gölleşmesine izin verilmemelidir. Bunun için en iyi yöntem damla sulama yöntemidir. 
 • Bitki besin maddeleri sulama suyu ile birlikte verilebildiği için şeker pancarında gübreden en üst düzeyde yararlanabilmektedir.
 • Şeker pancarında damla sulama sisteminin kullanılması diğer sulama sistemlerine göre bitkide uniform sulamaya imkan verdiği için şeker kalitesinde artış görülmektedir.
Şeker Pancarında Akıllı Sulama Sistemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön