SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ

esular-su-seferberligi

Su Verimliliği Seferberliği

Su Verimliliği Seferberliği Bilgilendirme Toplantısı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlendi. Su verimliliği bilgilendirme toplantısında Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı çok önemli çağrılarda bulundu. Su Verimliliği Seferberliği bilgilendirme toplantısındaki önemli başlıkları içeriğimizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Su verimliliği seferberliği bilgilendirme toplantısında YUMAKLI, mevcut durumun küresel ölçekte son derece olumsuz bir iklim krizi anlamına geldiğini vurgulayarak, dünya yüzölçümünün büyük bir kısmının sularla kaplı olmasına rağmen, kullanılabilir tatlı su kaynaklarının yalnızca yüzde 2,5 olduğunu belirtti. Bu miktarın da sadece yüzde 1’inin insanlar tarafından kullanılabildiğine dikkat çekti. Dünyadan ve ülkemizden iki çarpıcı örnek verdi: Aral gölü son 50 yılda önceki büyüklüğünün %90’ını kaybetti. Ülkemizde ise Akşehir Gölü 2020-2022 arasında mevcut su yüzeyinin 3’te 2’sini kaybetmiş durumda. 6 yıl sonra nüfusumuzun yarısının ve sulu tarım alanlarımızın %80’inin su yetersizliği tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirtti. 31 Ocak 2023 tarihinde Sayın Emine Erdoğan’ın himayesi ve Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile Su verimliliği seferberliği başlatıldı. Su Verimliliğini hem milli bir politika hem de yaşam kültürü haline getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Seferberlik kapsamında kentsel, tarımsal, endüstriyel ve bireysel su kullanımlarına ilişkin ulaşılmak istenen hedefler var. Bu hedefler kapsamında yayınlanan eylem planı belgesinin muhteviyatı ile ilgili detaylara aşağıdaki içeriğimizden erişebilirsiniz:

 

Su verimliliği seferberliğini milat olarak kabul ettiklerini belirtti. Tarım kanunumuzu ‘SU‘yu merkeze alacak şekilde yeniden düzenlediklerini vurguladı. Çiftçilerimize verimli sulama sistemlerinin kullanımına yönelik %50 Hibe desteği devam edecek. Basınçlı sulama sistemlerinin mevcut oranı %33, artırmak için çalışmalar ve yatırımlar devam edecek. Çiftçilerimizin ürünlerini modern sulama sistemleriyle, buharlaşmanın az olduğu zaman diliminde yapmalarını, sanayicilerimizin su verimli teknik ve teknolojileri kullanmalarını ve vatandaşlarımızın ise günlük su kullanım alışkanlıklarında daha hassas olmalarını beklediklerini ifade etti.

 

esular-su-seferberligi-3-3
SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön